soczewki kontaktowe na stole a obok okulary

Jak zdjąć soczewki z długimi paznokciami?

Długie, zadbane paznokcie to marzenie każdej kobiety. Nie idą one jednak w parze z komfortowym zdejmowaniem soczewek. Już sama konieczność przyłożenia palca do oka dla wielu osób jest problematyczna, nie mówiąc już o sytuacji, w której dodatkowo mamy długie paznokcie. Jak zdjąć soczewki w takim przypadku?

Higiena na pierwszym miejscu

Osoby noszące soczewki kontaktowe doskonale wiedzą, że przed ich zdjęciem należy dokładnie umyć ręce. Pozwala to usunąć z ich powierzchni drobnoustroje, które mogłyby dostać się do wnętrza oka. Niemniej jednak w przypadku długim paznokci trzeba zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Nie wystarczy tylko odpowiednia higiena dłoni, należy też zadbać o swoje paznokcie. Przede wszystkim usuwamy zabrudzenia, które mogły dostać się pod ich powierzchnię. W tym celu możemy posiłkować się patyczkiem kosmetycznym. Ewentualne zabrudzenia usuwamy również z powierzchni paznokcia, zwłaszcza w miejscu, w którym pojawia się odrost (jeśli na płytkę zaaplikowany został lakier). O higienę dbamy zarówno przed założeniem, jak i przed ściągnięciem soczewek.

Usuwanie soczewek miękkich i twardych przy długich paznokciach

Soczewki kontaktowe można podzielić między innymi na miękkie i twarde. Jest to istotne zwłaszcza w kontekście ich usuwania. Soczewki miękkie niejako wyginają się na pół podczas ściągania, gdyż są bardziej elastyczne. Zamiast dotykać oko bezpośrednio palcami, możemy posłużyć się specjalną pęsetą. Metoda ta polega na rozłożeniu powiek palcami jednej ręki, a drugą za pomocą pęsety delikatnie podważ produkt z oka korekcyjnego. Dzięki temu soczewka zmienia swój kształt, a następnie wypada sama. Nieco inaczej procedura wygląda w przypadku soczewek twardych. Pęseta mogłaby uszkodzić produkt, dlatego trzeba posiłkować się wyłącznie palcami. Zewnętrzny kącik oka odciągamy, przy czym skóra powiek musi być dobrze dociśnięta. Taki ruch powoduje zbieganie się powiek, co przyczynia się do wypadania soczewki z oka. Całą procedurę należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić delikatnej błony śluzowej oka.

Soczewki i długie paznokcie – tak czy nie?

Niektóre kobiety uważają, że długie paznokcie wykluczają noszenie soczewek. Tymczasem okazuje się, że jedno z drugim można pogodzić, jednak trzeba przy tym przestrzegać pewnych procedur. Na pierwszym miejscu jest oczywiście higiena – nie chodzi tutaj o to, aby nie uszkodzić soczewki, gdyż ostatecznie zawsze można wyrzucić ją do kosza i założyć nową. Dużo bardziej problematyczne okazuje się, przedostanie do oka potencjalnie niebezpiecznych, chorobotwórczych drobnoustrojów. Posiadaczki długich paznokci powinny wybierać elastyczne soczewki kontaktowe Acuvue, które łatwo nie tylko założyć, ale i ściągnąć. Początkowo można odczuwać pewien dyskomfort, dlatego warto zadbać o to, aby cała procedura zdejmowania soczewek przebiegła w spokojnej atmosferze. Dobrze, aby w pierwszej fazie nieco skrócić paznokcie – ostatecznie dopiero uczmy się zdejmować soczewki, powoli nabywając tę umiejętność. Dbajmy przede wszystkim o to, aby nie uszkodzić rogówki czy błony śluzowej oka.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *