Jak dobrze ustawić piec na ekogroszek?

PytaniaKategoria: InneJak dobrze ustawić piec na ekogroszek?
Amadeusz zapytał 3 lata temu

Jak dobrze ustawić piec na ekogroszek?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Dziś mnóstwo właścicieli decyduje się na ogrzewanie swoich domów ekogroszkiem. Do spalania tego opału niezbędny jest kocioł wyposażony w automatyczny podajnik. Jak dobrze ustawić piec na ekogroszek?

Ustawienie kotła a komfort cieplny

Prawidłowe ustawienia pieca na ekogroszek jest bardzo ważne, bowiem w dużym stopniu wpływa na komfort cieplny oraz wygodną obsługę tego urządzenia. Warto pamiętać o tym, że wydajność opału wzrasta zawsze wraz z prawidłowym zaprogramowaniem sterowników.

Sterownik a czas przerwy podawania ekogroszku

Istotnym elementem każdego kotła na ekogroszek jest sterownik. W celu ekonomicznego spalania opału niezbędna jest jego prawidłowa regulacja. Jednym z istotnych ustawień jest czas przerwy podawania ekogroszku.

Warto wiedzieć o tym, że nie ma uniwersalnych ustawień, które sprawdzą się w każdym kotle. Idealne ustawienie pieca wymaga posiadania doświadczenia, dzięki czemu można dopasować parametry do indywidualnych potrzeb.

Wstępne nastawy pieca z podajnikiem zazwyczaj wynoszą:

– 5 sekund, jeśli chodzi o czas podawania opał,
– 40 sekund, jeśli chodzi o czas przerwy.

Z wartości tych wynika, że stosunek czasu przerwy do czasu podawania paliwa opałowego to proporcja: 1 do 8. Zmiana ustawień czasu podawania ekogroszku zawsze zmniejszają stosunek obu parametrów.

Decydując się na zmianę ustawień kotła warto zawsze rozpocząć regulację do czasu przerwy. Dzięki temu można bowiem uzyskać możliwość bardziej precyzyjnej kontroli.