Zastanawiasz się jak uprawiać truskawki w przydomowym ogródku, by intensywnie plonowały, ale jednocześnie nie były narażone na wiele niebezpiecznych chorób grzybowych? Z naszego artykułu dowiesz się co zrobić, by efekt przerósł Twoje oczekiwania!
Jak i gdzie sadzić truskawki?
Truskawki są roślinami, które bardzo lubią słońce. Warto więc wybierać stanowiska, w których będą czuły się najlepiej. Dzięki temu plon będzie większy, a smak owoców zdecydowanie lepszy. Truskawka uwielbia glebę przepuszczalną, a źle rośnie na ciężkiej, gliniastej ziemi. Podczas sadzenia zadbajmy więc o odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli w naszym ogrodzie nie posiadamy ziemi odpowiedniej dla tej rośliny, warto delikatnie ją rozluźnić, stosując domieszkę piasku, który umożliwi lepsze wchłanianie wody i intensywniejszy wzrost truskawek.
Sprawdź także: https://agropedia.pl/
Samo sadzenie jest banalnie proste, bo truskawki bardzo szybko się ukorzeniają. Pamiętajmy jednak, by młode sadzonki często podlewać i zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych, które pomogą wykształcić duże korzenie i szybko wejść w okres owocowania. Roślina ta jest bardzo wdzięczna w uprawie, ponieważ pierwsze owoce wydaje już w kolejnym roku po posadzeniu. Warto jednak odpowiednio o nią zadbać, by plon był jak największy, a świeże truskawki smakowały perfekcyjnie. Jak uprawiać truskawki, by rosły naprawdę szybko?
Domowy nawóz do truskawek czy produkty mineralne – na co się zdecydować w amatorskiej uprawie?
Każda roślina do prawidłowego wzrostu potrzebuje odpowiedniej ilości składników odżywczych. Wiele osób zastanawia się jak nawozić truskawki, by zmaksymalizować plonowanie, ale nie sprawić przy okazji, że owoce staną się przesycone chemią. Domowy nawóz do truskawek wydaje się idealną opcją, by zasilić uprawę w przydomowym ogródku. Jeśli zależy nam na ekologii, warto przed posadzeniem tej rośliny przekopać ziemię z obornikiem. Pamiętajmy jednak, że proces ten powinno się przeprowadzić na kilka tygodni przed planowanym sadzeniem. Wszystko po to, by obornik delikatnie się rozłożył i mógł zasilić naszą plantację o sporą ilość składników pokarmowych.
Niestety domowy nawóz do truskawek to mało wygodny produkt, który sprawia wiele problemów. Pamiętajmy, że samo rozsypanie po wierzchu kompostu niewiele daje, dlatego wiele osób decyduje się na nawozy mineralne. Ich stosowanie jest banalnie proste, wystarczy rozsypać na ziemię zalecaną ilość granulatu i intensywnie go podlać, by uzyskać bardzo dobry efekt w krótkim czasie. Jeśli wykonamy zabieg nawożenia przed deszczem, podlewanie nie będzie konieczne. Ważne jest jednak zastosowanie odpowiedniej dawki nawozu, bo zbyt duża jego ilość odbije się niekorzystnie na kondycji rośliny i może nadać jej mało smacznego smaku, a tego przecież każdy ogrodnik chciałby uniknąć.
Jak uprawiać truskawki, by nie atakowały ich choroby i szkodniki?
Okres owocowania truskawek, czyli przełom maja i czerwca często jest czasem sporych opadów atmosferycznych, które mają negatywny wpływ na każdą plantację. Duża wilgotność sprawia, że nasze rośliny narażone są na występowanie wielu groźnych chorób takich jak szara pleśń, antraknoza i mączniak prawdziwy. Są one o tyle nieprzyjemne, że mogą zniszczyć cały plon, a jedynym sposobom zapobiegania ich pojawieniu się jest stosowanie oprysków specjalnymi środkami.
Oczywiście można w tym przypadku stosować różnego rodzaju naturalne sposoby, ale przedłużający się okres podwyższonej wilgotności bez wątpienia sprawi, że konieczne będzie sięgnięcie po zaawansowaną chemię. Zastosowanie takich preparatów jak Switch pomoże zachować naszą plantację w bardzo dobrej formie, a my będziemy mogli cieszyć się pysznymi owocami, które smakiem różnić się będą od truskawek kupnych, które nigdy nie mogą równać się jakością z tymi uprawianymi w przydomowym ogródku. Odpowiednie podejście do uprawy zagwarantuje nam obfite owocowanie i smak, którego nie sposób podrobić.