Co zrobić, gdy firma popada w długi?

Nieterminowe płatności ze strony kontrahentów mogą skutkować zachwianiem płynności finansowej i potężnymi problemami z regulowaniem własnych zobowiązań. W artykule zdradzimy sprawdzone sposoby na to, co zrobić, gdy firma popada w długi.

Wg danych udostępnionych przez BIG InfoMonitor, wielu polskich przedsiębiorców wciąż zmaga się z nieterminowymi płatnikami. Na pytanie, czy w ostatnich 6 miesiącach miałeś klientów opóźniających rozliczenia za otrzymany towar czy usługi przez ponad 60 dni, w I kw. tego roku twierdząco odpowiedziało 33 proc. spośród 500 ankietowanych mikro, małych i średnich firm. Zdaniem specjalistów BIG-u z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie problemy rozliczeń B2B mogą eskalować. Zwłaszcza że jeszcze przed jej wybuchem ponad połowa przedsiębiorców przyznała, że gdy trzeba wybierać, co zapłacić, na końcu najczęściej pada na faktury za zrealizowane zamówienia.

Brak płatności od kontrahentów = problemy z płynnością finansową

Konsekwencją potężnie opóźnionych płatności często bywają problemy przedsiębiorców z regulowaniem własnych zobowiązań finansowych: względem klientów, pracowników czy instytucji podatkowych. Jeśli kontrahenci regularnie nie płacą w terminie, przejściowe kłopoty finansowe najczęściej zamieniają się w potężne długi.

Twoja firma ma długi? 6 kroków, które pomogą Ci je spłacić

Oto 6 kroków, które pomogą Ci spłacić długi i odzyskać finansową wolność.

  1. Jeśli stoisz na skraju zadłużenia lub już jesteś bardzo zadłużony, po pierwsze i najważniejsze — nie udawaj (także sam przed sobą), że problem długu nie istnieje. Jeśli nie weźmiesz odpowiedzialności za swoje decyzje i nie spojrzysz na swoją sytuację finansową trzeźwym, dorosłym okiem, z pewnością jej nie poprawisz.
  2. Twoi kontrahenci nie płacą w terminie? Jak najszybciej rozpocznij windykację zadłużenia. Jeśli nie masz ku temu kompetencji, sięgnij po skuteczne i stosunkowo tanie narzędzia oferowane przez BIG InfoMonitor lub skorzystaj z pomocy doświadczonego podmiotu wyspecjalizowanego w windykacji.
    Przyjrzyj się swojemu zadłużeniu. Zbierz wszystkie faktury, których nie opłaciłeś i oblicz, ile jesteś winny swoim wierzycielom. Taka analiza to ważny i bardzo symboliczny krok na drodze do odzyskania finansowej płynności.
  3. Realnie oceń sytuację finansową. W tym celu zsumuj wszystkie miesięczne przychody i oblicz, ile pieniędzy w skali miesiąca potrzebujesz na utrzymanie domu i podstawowe wydatki. Wylicz także, ile zostanie w Twoim portfelu i ile jesteś w stanie w skali miesiąca przeznaczyć na spłatę zadłużenia. Pamiętaj, aby realnie ocenić swoje możliwości. Zdecydowanie lepiej spłacać wierzycielom nawet niewielkie kwoty lub ustalić zbyt ambitny plan spłat i nie dotrzymać obiecanych terminó
  4. Skontaktuj się z wierzycielami, wykaż wolę spłaty i zaproponuj nowe warunki spłaty oparte na wykonanej wcześniej kalkulacji. W zależności od swojej sytuacji, rodzaju długu i możliwości finansowych możesz poprosić o nowy harmonogram spłat, zawieszenie spłaty zobowiązania, zmniejszenie wysokości spłaconych rat czy umorzenie części zobowiązania. Pamiętaj, że wierzyciel ma także swoje powody, aby pójść Ci na rękę i przychyli się do zaproponowanego przez Ciebie rozwiązania. Windykacja sądowo-egzekucyjna będzie dla niego żmudna, czasochłonna, a nierzadko także stresująca. Z jego perspektyw polubowne załatwienie sprawy będzie więc zdecydowanie korzystniejszą opcją.
  5. Poproś o pomoc w spłacie długów. Jeśli Twoi bliscy chcą i mogą udzielić Ci finansowego wsparcia, nie wstydź się poprosić ich o pomoc. Dzięki ich wsparciu szybciej wyjdziesz na prostą i zdejmiesz ze swoich ramion ogrom stresu i napięcia.
  6. Nie trać wiary w sukces. Nikt nie da Ci gwarancji, że droga do spłaty zadłużenia będzie prosta i przyjemna. W gorszych momentach nie zapominaj o tym, że Twoje zadłużenie kiedyś będzie jedynie wspomnieniem, a biorąc odpowiedzialność za swoje długi, podjąłeś najlepszą decyzję z możliwych.


Bez względu na przyczynę powstania, długi to zawsze ogromne obciążenie — nie tylko dla portfela, ale również dla psychiki. Pamiętaj jednak, że z każdej sytuacji istnieje jakieś wyjście, a suma nawet niewielkich kroków w długofalowej perspektywie przyniesie sukces i satysfakcję.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *