Wykonywana praca może mieć wpływ na zdrowie, samopoczucie, a także kondycję skóry, paznokci, czy włosów. Trudne warunki mogą powodować uszczerbki na zdrowiu, ale także odbijać się negatywnie na urodzie. Jak temu zapobiec? Przeczytaj!
Temperatura otoczenia, suche powietrze, praca z użyciem substancji chemicznych to warunki, w których pracuje wiele osób. Skutkiem może być pogorszenie stanu skóry, ale także włosów – kruszenie, wypadanie, wycieranie, przetłuszczanie lub przesuszenie, pojawienie się łupieżu, podrażnienie skóry głowy. To przypadłości osób, które pracują używając nakryć głowy, poddają włosy częstym stylizacjom lub narażone są na obecność w otoczeniu metali ciężkich. Kto zatem musi szczególnie uważać? Jakie zabiegi pomogą uratować włosy i poprawić ich wygląd? Jak zadbać o skórę głowy?
Pracujesz, a włosy cierpią. Czy to w ogóle możliwe?
Każda praca wiąże się ze stresem i zmęczeniem, a to jak wiadomo, wpływa na zdrowie. Zmartwienia, niedosypianie, pośpiech, nieprawidłowe odżywianie, zbyt mała ilość wody w diecie prędzej czy później odbije się niekorzystnie na skórze – pod oczami pojawią się cienie, cera poszarzeje. Często cierpią także włosy, tracą blask, zdolność do układania się, stają się słabsze. Są jednak zawody, w których włosy są szczególnie narażone na zniszczenie. Do tej kategorii zalicza się prace, które wymagają ciągłego noszenia nakrycia głowy – to głównie strażacy, budowlańcy, żołnierze, pływacy, kucharze, chirurdzy itd.
Mocno przylegające nakrycie głowy sprawia, że cierpi skóra i włosy. Mogą się łamać, kruszyć, a nawet wypadać. Często stają się przesuszone, pojawia się łupież. Kiedy indziej zaczynają się przetłuszczać. Brak dopływu tlenu, blokowanie prawidłowego przepływu krwi powoduje pogorszenie kondycji włosów. Niekorzystnie wpływa na nie także zbyt częsta stylizacja, koloryzacja. Nadmiar środków do układania włosów może je osłabiać. Negatywnie działa również przebywanie w miejscu, gdzie powietrze jest zbyt suche. Skoro tak, życie aktorów, stewardes, czy modeli nie jest tak kolorowe, jak nam się wydaje.
Na ratunek włosom
Jak odbudować zniszczone włosy, co zrobić, by wykonywana praca nie niszczyła ich i nie wpływała na nie niekorzystnie? Najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja i dobór kosmetyków. Pamiętaj, że należy działać także od środka, najlepiej wprowadzając do diety produkty spożywcze bogate w witaminy A, E oraz z grupy B. Możesz również zastosować suplementację – na rynku znajdziesz wiele preparatów, które mają wpływać pozytywnie na stan skóry, włosów i paznokci. Jeśli twoje włosy wołają o pomoc, przyjrzyj się kosmetykom, które stosujesz na co dzień. Być może konieczna będzie zmiana nawyków i preparatów do pielęgnacji.
Sięgnij po szampon, który nie tylko myje i oczyszcza, ale również regeneruje, odbudowuje i wzmacnia. Warto wybierać kosmetyki wzbogacone ceramidami i aminokwasami. Pamiętaj, że skład ma niebagatelne znaczenie. Bardzo przydatnym produktem jest maska na włosy, której bazą są naturalne składniki jak olejek rycynowy, arganowy, czy kokosowy. Długotrwałe stosowanie maski wzmacnia włosy, sprawia, że są lepiej odżywione i nawilżone. Warto także do codziennej pielęgnacji włączyć odżywki.
Osoby, które narażone są na działanie szkodliwych czynników w pracy, mogą także zaopatrzyć swoją kosmetyczkę w preparaty wzmacniające i chroniące włosy. Taki eliksir z naturalnych roślinnych składników zabezpiecza, poprawia wygląd, a jednocześnie wzmacnia.
Dbaj o włosy z głową
Zanim kupisz kosmetyk, zastanów się, jaki jest twój problem, czego potrzebują włosy. Czy są łamliwe, czy rozdwajają się końcówki, a może pojawił się łupież? Czujesz, że trzeba je odżywić, poprawić ich koloryt, nadać blask? Każdy z tych problemów możesz rozwiązać sięgając po odpowiedni kosmetyk. Pamiętaj, aby stawiać na naturalny skład i wybierać preparaty bez konserwantów, sztucznych barwników, substancji zapachowych itd. Sięgaj po sprawdzone produkty o dobrej opinii.
Aby cieszyć się pięknymi, mocnymi i lśniącymi włosami musisz po prostu o nie zadbać. Stosuj kuracje odżywcze, rozpieszczaj maseczkami, zabezpieczaj przed wszystkim, co może im zaszkodzić. Niebawem na pewno zauważysz różnicę.