Kobiety, które zastanawiają się, jak farbować siwe włosy, powinny pamiętać, że potrzebują dobrze dobranej koloryzacji. Trudniej przyjmują one pigment, więc nie zawsze efekt odpowiada oczekiwaniom. Z artykułu dowiesz się, jak farbować siwiznę oraz o nią dbać.
Odkrycie pierwszego siwego włosa to przełomowy moment w życiu każdego człowieka. Jednak kobiety mocniej przeżywają tę sytuację, dlatego chętniej decydują się na koloryzację, która ukryje tych niemile widzianych „gości”. Siwe włosy wymagają specjalnego traktowania, dlatego warto dowiedzieć się więcej nie tylko o samym procesie farbowania czy dobierania koloru. Ważna jest także prawidłowa pielęgnacja pasm z siwizną. Poznaj jej zasady.
Dlaczego włosy siwieją?
Bardzo często można usłyszeć opinię, że siwe włosy są oznaką starości. Tymczasem zwykle zaczynają pojawiać się u osób pomiędzy 35. a 40. rokiem życia. Trudno więc mówić tu o podeszłym wieku. Powodów wcześniejszego siwienia włosów można wymienić kilka, ale najważniejsze z nich to predyspozycje genetyczne, a także zmniejszająca się produkcja melaniny. Wskutek tego włos traci swą naturalną, młodzieńczą barwę i staje się siwy. Jest to proces, którego nie można zahamować, ale da się go oswoić. Wystarczy znaleźć skuteczny sposób na to, jak ukryć siwe włosy.
Jak farbować siwe włosy? Odcień farby ma znaczenie
Najprostszym, a przez to najczęściej wybieranym rozwiązaniem, jest farbowanie siwych włosów. Taka koloryzacja wymaga jednak trzymania się kilku ważnych zasad – to istotne zwłaszcza wtedy, kiedy będzie wykonywana po raz pierwszy. Takie kosmyki są dość oporne na pigment, a do tego kolor traci szybciej na intensywności. Z tego powodu warto zastosować sprytne triki pozwalające cieszyć się pięknym odcieniem, który odejmuje lat, a jednocześnie dodaje uroku.
Aby pokryć siwiznę, najlepiej zdecydować się na farbę trwałą, która ukryje srebrne pasma. Bardzo dobrze sprawdzają się odcienie blondu, bardzo ładnie rozświetlające twarz. Jasne włosy wydają się bardziej młodzieńcze i radosne, przywodzą na myśl letni klimat. Nie każda kobieta musi być jednak blondynką. Dostępne na rynku farby do włosów mogą przemienić szarą myszkę w ognistą brunetkę. Warto jednak nadal trzymać się zasady, by unikać zbyt ciemnych odcieni. Czarna farba do włosów z połyskiem może kusić, ale nie zawsze stanowi najlepszy możliwy wybór. Jeśli nie jesteś pewna, jaki odcień będzie do ciebie pasować, zapytaj o to swojego fryzjera.
Błędy popełniane podczas koloryzacji siwych włosów
Koloryzacja siwych włosów nie różni się od tej, wykonywanej na co dzień w salonie fryzjerskim czy nawet samodzielnie w domu. Technika pozostaje ta sama, ale stosowane produkty muszą mieć taki skład, by łatwo poradziły sobie z bardziej wymagającymi puklami. O czym warto pamiętać? Specjaliści zwracają uwagę na to, by stosować farby mocno napigmentowane, najlepiej stworzone z myślą o siwych włosach.
Skoro technika farbowania siwych włosów nie różni się niczym od tej standardowej, można popełnić podobne błędy. To przede wszystkim nieprzetestowanie produktu pod kątem alergii, a także farbowanie zniszczonych włosów, stosowanie zbyt dużej ilości farby czy nieumiejętne jej rozrabianie.
Jak dbać o siwe włosy po koloryzacji?
Jeśli kolor ma utrzymać trwały i intensywny odcień, niezbędna jest prawidłowa pielęgnacja włosów farbowanych. Przede wszystkim należy je regenerować, odżywiać i nawilżać. Na rynku dostępne są całe gamy preparatów – od szamponów, odżywek i masek, po całe kuracje. Warto sięgać również po naturalne olejki roślinne, które wciera się we włosy. To przede wszystkim olej arganowy, kokosowy czy masło shea, mające właściwości regeneracyjne. Co oprócz tego? Na pewno ochrona przeciw promieniom UV! Zapewni ją na przykład mgiełka do włosów z filtrem.
Siwe włosy można pokochać albo starać się je ukryć. Ten drugi sposób nadal wygrywa, dlatego warto pamiętać, że kluczem do sukcesu jest naturalna koloryzacja. Jasne kolory, takie jak blondy czy brązy, sprawdzają się tu wyśmienicie.