brudna pralka

Brudna pralka to już nie problem. Sprawdź, co powinieneś zrobić!

Nadszedł czas na zrobienie prania. Selekcja, podział kolorów, otwierasz pralkę i …nie chcesz wkładać do niej nawet brudnych ubrań. Nieprzyjemny zapach odstrasza chęć jej użytkowania. Całe szczęście są na to sposoby (i nie jest to wymiana sprzętu). Pierwszym krokiem dobrze byłoby zastanowienie się nad przyczyną stanu pralki i sposobami, jak wyczyścić pralkę (więcej o tym przeczytasz również tutaj: https://przewodnikpanidomu.pl/jak-wyczyscic-pralke/).

Brudna pralka – co jest przyczyną? 

Brudny wąż odpływowy

Jeśli ubrania po praniu są nadal brudne, przyczyna może leżeć w wężu odpływowym – zanieczyszczona woda wraca do układu i zamiast prać tylko brudzi ubrania. Należy sprawdzić zalecenia producenta, co jaki czas wąż odpływowy powinien być wymieniany. Oprócz tego jednak, regularne czyszczenie jest niezbędne do zachowania odpowiedniej czystości. 

Zły stan filtra

Często odpowiedź na problemy z brudnym praniem jest prostsza niż mogłoby się wydawać. Pod klapką serwisową jest ukryty filtr, którego zadaniem jest zbieranie zanieczyszczeń z pralki. Trafiają tam więc resztki chusteczek, monety i inne drobne skarby, które zapomniane trafiły do bębna razem z odzieżą. Stan filtra zaleca się sprawdzać raz w miesiącu. 

Kamień

Kamień jak i pozostałości po proszku do prania również mogą się osadzać na ubraniach. Skutkiem są ubrania, które zamiast oczekiwanej świeżości nadają się do ponownego prania. Co ciekawe, pojawienie się kamienia w pralce można łatwo zauważyć, Jednym z sygnałów jest głośniejsze funkcjonowanie pralki. 

Jak wyczyścić pralkę? 

Na rynku jest dostępnych wiele preparatów przeznaczonych do walki z brudną pralką. Można jednak uratować sytuację w prostszy, domowy sposób, korzystając z produktów, które każdy ma w swojej kuchni. Sklepowe produkty oprócz działań czyszczących, mogą negatywnie wpływać na skórę człowieka, czego nie można powiedzieć o chemii domowej.

Ocet 

Ocet jest niezastąpionym produktem w sprzątaniu. Sprawdzi się również w tym przypadku. Oprócz dostępności w każdym sklepie, jest ekologiczny a do tego tani. W kwestii sprzątania jego największą zaletą jest to, że zabija bakterie i ma właściwości odkamieniające. Po sprzątaniu trzeba będzie uporać się jedynie z jego nieprzyjemnym zapachem. Jak stosować ocet? Wystarczy wlać szklankę octu do komory na proszek, wybrać program z wysoką temperaturą – zaleca się 90 stopni – i uruchomić pustą pralkę. 

Kwasek cytrynowy

Działaniem odkamieniającym cieszy się również kwasek cytrynowy. W tym przypadku sprawdzi się w usuwaniu kamienia, który znajduje się we wnętrzu pralki. Do czyszczenia należy użyć ok 120 – 150 gram kwasku, który należy wsypać do środka pustej pralki i ustawić ją na najdłuższy możliwy cykl prania. Kwasek ma działania również nabłyszczające, ale w przeciwieństwie do octu nie pozbędzie się tak dobrze przykrego zapachu. 

Soda oczyszczona

Kolejnym nieodłącznym elementem każdego zwolennika domowych sposobów dbania o porządek w domu jest soda oczyszczona. Soda radzi sobie z przypalonymi garnkami, usuwa tłuste plamy, ale jej właściwości będą też pomocne w przypadku brudnej pralki. Przede wszystkim odświeży wnętrze pralki i pomoże usunąć brzydki zapach. Aby sprawdzić jej działanie, wystarczy wsypać 3/4 szklanki do pojemnika na proszek i tak jak w poprzednich radach, ustawić puste pranie na 90 stopni. 

Tabletki do zmywarki

Szczęśliwi posiadacze zmywarek mogą wykorzystać środki przeznaczone do tego sprzętu, również do pralki. Chodzi o zwykłe tabletki używane do mycia naczyń. Pozwoli to na usunięcie brudu, nieprzyjemnego zapachu i kamienia. Jedną kapsułkę wystarczy wrzucić do wnętrza pralki i wybrać program na 60 lub 90 stopni. 

O czym jeszcze pamiętać?

Sprawdź filtr

Sprzątanie warto rozpocząć od sprawdzenia filtra pralki. W niektórych przypadkach samo usunięcie nagromadzonych tam z prania monet, włosów oraz kurzu może znacznie poprawić jakość wykonywanego prania. Oprócz regularnego opróżniania filtra, należy go jeszcze umyć, do czego wystarczy woda i płyn do naczyń. 

Wąż odpływowy 

Wspomniany na początku wąż odpływowy także można potraktować domowymi sposobami w walce z brudną pralką. Najprostszym sposobem jest wyciągnięcie końcowego odcinka z syfonu i zalanie go gorącą wodą. Dla lepszego efektu można również wsypać wspomniany wyżej kwasek cytrynowy do węża i dopiero później wlać gorącą wodę. 

Uszczelka

Podczas sprzątania nie można zapominać o uszczelce, która tak samo jest świetnym miejscem na osadzanie się brudu. Najwygodniej będzie ją wyjąć i wyczyścić za pomocą płynu do naczyń. Przydatna może kazać się też szczoteczka do zębów. 

Dozownik proszku

Resztki detergentów używanych do prania – proszki, płyny – osadzają się w komorze i tworzą nalot, gdzie także mogą rozwijać się bakterie. Tak samo jak w przypadku uszczelki, do czyszczenia wystarczy użyć ciepłej wody i płynu do naczyń.

Jak widać, do zachowania odpowiedniej czystości pralki wystarczy kilka produktów które z łatwością znajdziemy w domu. Warto je zapamiętać i wprowadzić do rutyny sprzątania, aby nie musieć w bliższej perspektywie wymieniać pralki na nową. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *