zamek do drzwi

Rodzaje zamków do drzwi. Jaki zamek do drzwi wybrać?

Zamek do drzwi ma zapewnić jak największe bezpieczeństwo. Tobie, twoim bliskim oraz waszym rzeczom. Dlatego tak ważne jest, by poznać najistotniejsze właściwości zamków do drzwi przed zakupem. Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!

Zamki do drzwi najczęściej rozróżnia się według dwóch podstawowych kryteriów. Pierwszym jest sposób ich montażu w drzwiach, drugim – mechanizm odpowiadający za otwieranie i zamykanie. Systemy ryglujące w określonych miejscach muszą posiadać stosowne certyfikaty. Zamek do drzwi powinien być przede wszystkim niezawodny, a zarazem łatwy w obsłudze. Dla wielu osób duże znaczenie mają także kwestie estetyczne. 

Zamki do drzwi – mechaniczne, magnetyczne i inne

System klasyfikacyjny zamków obejmuje wiele systemów ryglujących. Wiele z nich powstało z myślą o konkretnym przeznaczeniu, np. do drzwi ewakuacyjnych. Wobec tego wszystkiego, jaki zamek do drzwi wybrać dla konkretnego obiektu lub pomieszczenia? Podstawowy podział według metody montażu obejmuje:

 • zamki nawierzchniowe (mocowane na drzwiach, z widoczną częścią zewnętrzną):
  • zasuwkowe;
  • zapadkowe;
  • zapadkowo-zasuwkowe.
 • zamki listwowe (inaczej wpuszczane, umieszczane wewnątrz skrzydła):
  • z blokadą;
  • zatrzaskowe;
  • zasuwowe;
  • z cylindryczną wkładką;
  • podklamkowe (hakowe).

Podział zamków do drzwi według mechanizmu

Klasyfikacja zamków do drzwi według mechanizmu obejmuje 4 główne grupy. Są to:

 • zamki mechaniczne – wariant klasyczny, z przekręcaniem klucza we wkładce patentowej;
 • zamki magnetyczne – zdecydowanie najcichsze ze wszystkich. Język zamka pozostaje schowany aż do momentu kontaktu z blachą zaczepową;
 • zamki elektromechaniczne – z napędem elektrycznym, uruchamianym przez sygnał z pilota, fale RFID, czytnik linii papilarnych lub aplikację na urządzenia mobilne; 
 • zamki automatyczne – ryglowanie następuje samoczynnie po zamknięciu drzwi i wpasowaniu skrzydła w ościeżnicę.

Porównanie zalet i wad mechanicznych oraz magnetycznych zamków do drzwi

Zamki mechaniczne 

Mają nieco odmienne przeznaczenie, dlatego tak bardzo się od siebie różnią. Pora na krótką charakterystykę mechanicznych zamków do drzwi. Z reguły są bardzo wytrzymałe, a także odporne na nieprawidłowe użytkowanie – naciskanie ze zbyt dużą siłą, trzaskanie drzwiami, wieszanie się na klamce itp. Niestety, kiedy język uderza o blachę zaczepową, generuje to sporo hałasu.

Zamki magnetyczne

A jak w porównaniu z nimi wypadają magnetyczne zamki do drzwi? Są praktycznie bezgłośne, a do tego bardziej estetyczne – język i blacha zaczepowa chowają się w momencie otwarcia drzwi. Tylko że należy obchodzić się z nimi w zdecydowanie delikatniejszy sposób. Przy długotrwałym i nadmiernym obciążeniu w magnetycznym zamku do drzwi może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń.

Co musi posiadać zamek do drzwi wejściowych?

Wybór konkretnego modelu nie zawsze będzie możliwy z różnych względów technicznych. Parametry skrzydła i ościeżnicy mocno wpływają na to, jakie zamki do drzwi będą do nich pasować. Na co zatem zwracać uwagę? Przed kupnem zamka do drzwi sprawdź 4 kluczowe elementy. Nie musisz tego robić, jeśli wstawiasz cały nowy komplet. Wspomniane parametry to:

 • grubość drzwi;
 • wysokość skrzydła;
 • kierunek otwierania drzwi;
 • materiał, z jakiego wykonano skrzydło i ościeżnicę.

Jeden zamek do drzwi wejściowych może nie wystarczyć. Często montuje się w nich kilka systemów ryglujących jednocześnie, dla większego bezpieczeństwa. Podstawowy zamek listwowy uzupełniają kolejne zamki nawierzchniowe – jeden każdego rodzaju to absolutne minimum. Najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz szczelności zapewniają zamki wielopunktowe i z automatycznym ryglowaniem.

Zamek do drzwi wewnętrznych – czym się różni od zamka do drzwi zewnętrznych?

Ryglowanie przejść między pomieszczeniami w domu bądź mieszkaniu zwykle nie musi być tak mocne, jak w przypadku samego wejścia do nieruchomości. Podstawowym zadaniem drzwi wewnętrznych jest funkcjonalny podział przestrzeni, a nie zabezpieczanie czy zamykanie dostępu. Dlatego w tym przypadku należałoby postawić na funkcjonalność i możliwie bezgłośne działanie. Które produkty mogą ci je zapewnić?

Pod tym względem najlepszymi zamkami do drzwi zewnętrznych będą systemy magnetyczne. Pod adresem baranskidrzwi.pl znajdziesz więcej informacji na ich temat. Zapoznaj się również z katalogiem zamków dostępnych w tej chwili na polskim rynku.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *