typy skóry

Jak powinieneś dbać o swoją cerę? Poznaj typy skóry i ich najważniejsze wymagania!

Każdy marzy o tym, aby mieć piękną i zdrowo wyglądającą skórę. W tym celu niezbędne jest stosowanie kosmetyków dobranych do typu cery. Sprawdź, jak określić swój rodzaj skóry i jak o nią zadbać!

Wygląd skóry twarzy bardzo wiele mówi o trybie twojego życia czy stanie zdrowia. Aby prezentowała się estetycznie, to koniecznie musisz ją prawidłowo pielęgnować, a w tym celu niezbędne jest poznanie rodzaju cery. Przeczytaj, czym się wyróżnia każdy typ!

Typy cery – najważniejsze informacje

Są cztery typy skóry – normalna, tłusta, sucha i mieszana. Istotne informacje na temat każdego z nich znajdziesz poniżej.

Cera normalna

Cera normalna u osoby dorosłej to rzadkość. To ideał, którym mogą pochwalić się nieliczni. Jeśli na twojej skórze twarzy nie znajdują się żadne defekty, jest gładka, delikatnie różowa, jędrna i bez widocznych naczynek, to najprawdopodobniej jesteś szczęściarzem!

Cera tłusta

Cera tłusta często bywa nazywana łojotokową. Możesz ją rozpoznać m.in. po cielisto-ziemistym i niezdrowym odcieniu, występowaniu zaskórników czy błyszczeniu się skóry tuż po jej umyciu. Charakterystyczne są też rozszerzone pory. Jej posiadacze niestety bardzo często walczą ze zmianami trądzikowymi. 

Cera sucha 

Osoby z cerą suchą często uskarżają się, że jest ona cienka, niezbyt elastyczna, odwodniona i nieprzyjemna (szorstka) w dotyku. Zwykle przybiera szarawy lub bladoróżowy odcień. Sucha skóra jest niezwykle wrażliwa oraz pojawiają się na niej podrażnienia i przesuszenia. Czasem występują rozszerzone pory i zaskórniki.

Cera mieszana

Cera mieszana łączy w sobie dwa typy skóry – suchą i tłustą. Charakterystyczne jest to, że w strefie T produkowana jest większa ilość sebum oraz często pojawiają się zmiany zapalne i zaskórniki, natomiast policzki są suche i wrażliwe. 

Jak pielęgnować cerę?

Nie wiesz, jak pielęgnować swoją cerę? Musisz zatem wiedzieć, że dobór kosmetyków jest tutaj niezmiernie istotny, ponieważ jeśli źle je dopasujesz do rodzaju skóry, to najpewniej nie spełnią one obietnic z opakowania, ale przede wszystkim mogą zaszkodzić!

Jak dbać o cerę normalną?

Cera normalna jest najmniej problematyczna, jeśli chodzi o pielęgnację. Wystarczy, że będziesz pamiętał o tym, aby każdego dnia stosować dobry krem nawilżający, który pełni funkcję ochronną i zapobiega wysuszeniu skóry. Ważny jest też krem pod oczy i krem z filtrem (szczególnie podczas letnich miesięcy). Oprócz tego nie zapominaj o oczyszczaniu – do tego idealnie nadają się płyny micelarne bądź żele do mycia twarzy, których bogaty wybór znajdziesz w każdej drogerii. Poza tym nie używaj tłustych kremów i kosmetyków zawierających alkohol. 

Jakich kosmetyków potrzebuje cera tłusta?

Stosując odpowiednie kosmetyki do cery tłustej, możesz znacząco poprawić jej stan. Najważniejsze jest solidne oczyszczanie – pamiętaj o nim rano i wieczorem. Możesz do tego używać płynu micelarnego i żelu do mycia twarzy. Zadbaj jednak o to, aby były to kosmetyki o właściwościach odtłuszczających (absolutnie nie mogą być wysuszające). Nie zaszkodzi także tonizacja tonikiem antybakteryjnym – to istotne szczególnie wtedy, gdy twoja skóra twarzy walczy ze zmianami trądzikowymi. Absolutnie nie sięgaj po wyroby z alkoholem. Poza tym w kosmetyczce musi znaleźć się lekki krem do cery tłustej.

Jakiej pielęgnacji wymaga cera sucha?

Do mycia powinieneś używać łagodnych środków myjących bez zawartości SLS i SLES. Nigdy nie sięgaj po zwykłe mydło. Makijaż natomiast możesz usuwać delikatnym mleczkiem lub emulsją. Ważnym elementem pielęgnacji jest też stosowanie dobrego kremu nawilżającego – wybieraj produkty z emolientami, kwasem hialuronowym i olejami roślinnymi. Jeśli zaś chodzi o peelingi, to niewskazane są te gruboziarniste – zamiast nich lepsze są delikatne peelingi enzymatyczne. 

Jak zadbać o cerę mieszaną?

Do pielęgnacji cery mieszanej powinieneś używać przede wszystkim kremów bazujących na składnikach nawilżających o niezbyt tłustej konsystencji. Makijaż możesz klasycznie usuwać za pomocą płynu micelarnego. Poza tym regularnie sięgaj po maseczki nawilżające, tonik i peelingi enzymatyczne, a zrezygnuj z kosmetyków zawierających alkohol, mydła oraz bardzo tłustych kremów. 

Wiesz już, jakie wyróżnia się typy skóry i jakiej pielęgnacji wymaga każdy rodzaj. Stosując się do powyższych porad, na pewno będziesz mógł cieszyć się piękną cerą, lecz pamiętaj, że równie istotne jest dbanie o skórę od środka, czyli odpowiednia dieta. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *