jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby

Jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby?

Odejście ukochanego członka rodziny lub przyjaciela zawsze jest bardzo ciężkim przeżyciem. Wraz ze śmiercią najbliższego człowieka, bezpowrotnie znika także ważna część naszego życia. W jej miejscu pojawiają się ból, oszołomienie, pustka i tęsknota, z którymi bardzo trudno sobie poradzić. W niniejszym artykule postaramy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby.

Pozwól sobie odpocząć

Kiedy bliski umiera, zmiana w naszym życiu jawi się tak wielką, że niemożliwością jest szybkie przejście nad nią do porządku dziennego. Oczywiście, załatwianie wszystkich formalności związanych z pogrzebem ma bardzo duże znaczenie, lecz my w tym wszystkim również jesteśmy ważni. Fakt, iż musimy pożegnać kogoś ważnego, nie oznacza, że nie mamy prawa zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Rzecz jasna, nie odzyskamy szczęścia, jednak, odpoczywając, przynajmniej będziemy mogli spróbować się pogodzić z tym, co zaszło. Wypłakanie się lub spokojne przetrawienie swoich myśli może mieć zbawienny skutek. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, nie ściągajmy wszystkiego na swoją głowę. Przykładowo, informacja o śmierci i pogrzebie nie musi być przekazywana tylko przez Ciebie, szczególnie jeśli ma ona trafić do kilkudziesięciu osób. Niektóre sprawy związane z przygotowaniem pochówku mogą załatwić inni krewni lub nasi najbliżsi przyjaciele.

Godnie pożegnaj ukochanego człowieka

Wiele osób przed swoją śmiercią przekazuje bliskim – bezpośrednio lub w zawoalowany sposób – jak chciałyby zostać pożegnane po swojej śmierci. Jeżeli wiemy, że te aspekty miały duże znaczenie dla zmarłego, zadbajmy o ich zawarcie w przebiegu ceremonii pożegnania. Bardzo często, ustalanie przebiegu pogrzebu jest ostatnią szansą, aby spełnić prośby i marzenia żegnanej osoby. Świadomość, iż to zrobiliśmy, być może pozwoli nam poczuć się lepiej. W końcu, do samego końca dbaliśmy o spełnienie próśb ukochanego człowieka. Nie zaniedbaliśmy tego obowiązku nawet w najtrudniejszej dla nas chwili. Poczucie spełnionego zadania może pomóc nam szybciej pogodzić się ze stratą. Wiele osób bowiem odczuwa dojmujące wyrzuty sumienia, jeśli nie spełniło ostatniej woli zmarłego. Warto zatem od razu zadbać o zrzucenie ze swoich barków tego ciężaru. Pamiętaj także o tym, aby zadbać o regularnę opiekę nad grobem zmarłej osoby. Pamięć o niej powinna trwać przecież wiecznie. Jeżeli nie masz na to czasu, bądź sytuacja życiowa nie pozwala Ci na to, zleć to profesjonalnej firmie sprzątającej. Opieka nad grobami – sprzątanie i mycie nagrobków ZadbaneNagrobki.pl to jedna z najlepszych i najczęściej polecanych firm sprzątających, zajmująca się całoroczną opieką nad nagrobkami.

Pamiętaj – Ty w tym wszystkim również jesteś bardzo ważny

To oczywiste, że będziesz tęsknić za zmarłym, a to uczucie najprawdopodobniej nigdy nie przeminie, jedynie tracąc nieco na swej intensywności. Z czasem trzeba jednak pomału przechodzić nad tym do porządku dziennego, ponieważ nasze cierpienie nie odwróci losu. Głębokie przeżywanie odejścia ukochanego człowieka jest w pełni zrozumiałe, natomiast nie może sprawić, że sami “umrzemy za życia”. Nie pozwólmy, by poczucie pustki całkowicie zdominowało resztę naszych dni, bowiem przed nami może być jeszcze wiele pięknych lat do przeżycia. Pamięć o zmarłym jest bardzo ważna, jednak nie może ona przesłaniać nam tego, co dzieje się dookoła nas. Dlatego, po pożegnaniu, skupmy się na sobie. Jeżeli czujemy, iż nie możemy wydostać się z marazmu, idźmy do psychologa. Potrzeba uzyskania wsparcia po tak wielkim ciosie jest całkowicie zrozumiała. Pamiętajmy, że mamy o co walczyć. 

Pamiętaj o tym, że Twoje życie się nie kończy!

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą w chociaż niewielkim stopniu pogodzić się z ogromną stratą, jaką jest odejście najbliższego. Pamiętajmy o tym, by nie tylko godnie pożegnać zmarłego, ale również w tym wszystkim znaleźć czas, by uszanować swoje uczucia. Nasze emocje też są w tym wszystkim niesamowicie ważne i członek rodziny czy przyjaciel, którego chowamy, na pewno chciałby nas widzieć silnymi, a nie złamanymi przez życie. Zamknięcie jednego rozdziału życia nie oznacza, że w kolejnych nie czeka nas już nic pięknego. Jeżeli jednak nie możemy “ruszyć dalej”, zgłośmy się po pomoc. Potrzeba szukania wsparcia nie świadczy o naszej słabości, tylko o odpowiedzialności, jaką bierzemy za życie swoje i naszych bliskich. Oczywiście, nie ma jednoznacznej recepty na to, jak poradzić sobie ze śmiercią bliskiej osoby, jednak zawsze warto, a wręcz trzeba próbować. Nawet jeśli minęło już wiele lat.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *