Jak znaleźć słupki graniczne?

PytaniaKategoria: InneJak znaleźć słupki graniczne?
Marek zapytał 3 lata temu

Jak znaleźć słupki graniczne?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Wykonywanie ogrodzenia lub innych prac na granicy działki często wymaga jasnego jej określenia. W tym celu konieczne jest znalezienie słupków granicznych. Jak znaleźć słupki graniczne?
 
Mapa geodezyjna to podstawa
Myli się ten, kto uważa, że słupki graniczne na pewno są w rogach działki. ich lokalizacja może być całkiem inna, bowiem ktoś kiedyś mógł popełnić błąd lub umówić się z sąsiadem, by ogrodzenie postawić w innym miejscu. Przy długich granicach działki słupki są wkopywane nie tylko w narożnikach działki, ale także na prostych odcinkach granicy. Aby znaleźć słupki graniczne, konieczna jest mapa geodezyjna nieruchomości, na której ich lokalizacja jest oznaczona. Ograniczając w ten sposób teren poszukiwań, ułatwiamy sobie zadanie.
 
Słupki mogą być głęboko
Nie zawsze słupki graniczne zakopywane są tuż pod powierzchnią gruntu. Z uwagi na ryzyko ich uszkodzenia czy wyciągnięcia, nierzadko zakopywane są kilkanaście centymetrów pod ziemią. Przy powierzchni gruntu można jednak znaleźć inne przedmioty, zakopane celowo, by oznaczyć miejsce wkopania słupków granicznych. Czasami jest to duży kamień, często zaś szklana butelka wkopana pionowo dnem do góry. Jeśli więc natrafimy na takie przedmioty, warto kopać głębiej.
Po znalezieniu słupków granicznych rozsądne jest oznaczenie tego miejsca jeszcze raz, by uniknąć poszukiwania słupków granicznych w przyszłości.