Jak zdjąć drzwi z zawiasów?

PytaniaKategoria: 🏠 DomJak zdjąć drzwi z zawiasów?
Dagmara zapytał 3 lata temu

Jak zdjąć drzwi z zawiasów?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Zdjęcie drzwi z zawiasów, pozornie wydaje się czynnością bardzo prostą. Ten, kto jednak podejmuje się jej wykonania, bardzo szybko przekonuje się, że między innymi z uwagi na ciężar drzwi i ryzyko ich uszkodzenia podczas zdejmowania, nie jest to takie łatwe. Jak zdjąć drzwi z zawiasów?

Czy drzwi dadzą się zdjąć?

Na początku warto zorientować się, czy drzwi dadzą się zdjąć. W tym celu trzeba sprawdzić, czy przy zawiasach nie ma jakichś dodatkowych zabezpieczeń, nakrętek kontrujących lub innych blokad. Jeśli są, należy je zlikwidować. Dobrze jest też chwytając za klamkę i ruszając drzwiami w jedną i drugą stronę, podnieść je choć o kilka milimetrów. To da pewność, że drzwi dadzą się zdjąć.

Zdejmowanie drzwi

Najprostszym sposobem zdejmowania drzwi, jest ich delikatne podnoszenie, połączone z poruszaniem w jedną i drugą stronę. Gdy uniosą się już na kilka centymetrów, pod drzwi należy wstawić stopę, by delikatnie się na niej oparły. Następnie można kontynuować ściąganie, podnosząc drzwi rękoma i jednocześnie podważając stopą. Warto pamiętać o tym, by mocno je trzymać, zdarza się bowiem, że jeden zawias jest krótszy i z niego drzwi zdejmuje się szybko, ciągle jednak wiszą na drugim. Bez przytrzymania drzwi, pojawia się w takiej sytuacji ryzyko ich upadku i uszkodzenia zarówno skrzydła, jak i zawiasu.