Jak zamontować parapet wewnętrzny z kamienia?

PytaniaKategoria: 🧱 RemontJak zamontować parapet wewnętrzny z kamienia?
Monika zapytał 3 lata temu

Jak zamontować parapet wewnętrzny z kamienia?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Parapet to istotna ozdoba nie tylko okna, lecz także wnętrza mieszkania. Niezwykle oryginalnie prezentują się parapety z kamienia. Dla wielu osób ich montaż to niełatwe zadanie. Jak zamontować parapet wewnętrzny z kamienia?
 

W nowych domach montaż kamiennego parapetu należy zawsze rozpocząć od otynkowania ścian wewnętrznych. Jeżeli ma pod nim znajdować się grzejnik, to wówczas montaż należy wykonać przed zawieszeniem kaloryfera.
Na początek należy podkuć obie strony wnęki okiennej na głębokość od 3 do 5 cm.Trzeba zawsze pozostawić trochę luzu, który pozwoli na dokładne wypoziomowanie oraz dopasowanie bloku kamiennego.
 
W celu wycięcia parapetu, który ma znajdować się w oknie narożnym lub gdy ściany są krzywe zawsze przydatny jest odpowiedni szablon. Można go wykonać z płyty drewnopochodnej lub z kartonu. Można też dociąć parapet w zakładzie kamieniarskim.
Przed zamontowaniem parapetu warto dokładnie oczyścić oraz odtłuścić powierzchnię, na której ma być ułożona płyta. Jeżeli jest ona nierówna, to wówczas niezbędne jest jej wyrównanie przy pomocy zaprawy murarskiej.
 
Miejsce styku parapetu z oknem oraz jego boki najlepiej jest uszczelnić pianką niskoprężną. Każdy parapet z kamienia należy mocować za pomocą specjalnej zaprawy klejowej, która skutecznie zapobiega przebarwieniom na powierzchni. Po nałożeniu cienkiej warstwy kleju za pomocą szpachelki na obie klejone powierzchnie należy dobrze dopasować parapet, a następnie go docisnąć. Jeśli powstaną jakiekolwiek szczeliny, to wówczas warto je wykończyć masą silikonową kolorystycznie dobraną do kamienia.