Jak wlać olej do skrzyni biegów?

PytaniaKategoria: 🚗 MotoryzacjaJak wlać olej do skrzyni biegów?
Kacper zapytał 3 lata temu

Jak wlać olej do skrzyni biegów?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Jeśli chcemy, aby skrzynia biegów w naszym aucie działała bezawaryjnie przez dłuższy czas, to musimy pamiętać o regularnej kontroli poziomu oleju. W przypadku, gdy okaże się on stary, trzeba go wymienić. Robi się to średnio co siedem lat. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie dojdzie do zatarcia silnika. Pytanie jednak brzmi: jak wlać olej do skrzyni biegów?

Dlaczego olej jest tak ważny?

Zanim przejdziemy do samodzielnego wlewania oleju, najpierw warto wiedzieć, za co on odpowiada. Mianowicie dzięki niemu chłodzone są poszczególne podzespoły. Pełni też funkcję ochraniającą samochód przed korozją. Jego właściwości smarujące muszą być takie same i nie mogą mieć na nie wpływ złe warunki atmosferyczne.

Czynność wymiany oleju zależy od modelu auta. Ostatecznie lepiej będzie, jeśli zajmie się nią doświadczony mechanik pracujący w zakładzie, gdzie reperowane są skrzynie biegów. Chyba że jesteśmy miłośnikami motoryzacji i potrafimy przeprowadzić ten zabieg bez pomocy fachowca. Ale wtedy, gdy nie dotyczy to tzw. automatów (tu wymiana jest trudnym i kosztownym zadaniem).

Proces wlewania

Jak wlać olej do skrzyni biegów? Na początek konieczne będzie zabezpieczenie i ustawienie auta na podwyższeniu. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Musimy przecież wejść pod samochód i odkręcić korek spustowy za pomocą klucza nasadowego. Po tej czynności czekamy, aż wycieknie stary olej.

Kolejnym etapem będzie wlewanie nowego płynu o identycznych parametrach. A jaka ilość jest wymagana? Oczywiście taka, jaką podano w instrukcji. Gdy zauważymy, że olej zaczyna wypływać, oznacza to, że czas zakręcić korek.