Niejednemu kierowcy zapalają się w aucie różne kontrolki. Do najważniejszych należy ta oznaczająca poziom płynu chłodniczego. Dlaczego? Bo taki płyn pełni ważną funkcję. Otóż dzięki niemu silnik auta nie ulega przegrzaniu. Konieczne jest, aby co jakiś czas go dolać. Odpowiedzmy zatem na pytanie, jak uzupełnić płyn chłodniczy samemu?
Najważniejsze jest bezpieczeństwo
Przy uzupełnianiu trzeba pamiętać o tym, aby za szybko nie odkręcać korka na tzw. zbiorniku wyrównawczym. A już szczególnie wtedy, gdy pojazd jest uruchomiony i jednocześnie rozgrzany. Grozi to bowiem poparzeniami w wyniku wysokiej temperatury.
Należy więc całą czynność przeprowadzać po wyłączeniu silnika i dłuższym odczekaniu. Jednak i tak warto zachować ostrożność (podobnie robimy podczas odkręcania butelki z coca-colą). Co istotne, taki płyn nie zawsze jest od razu gotowy do użycia. Bywa, że wymaga rozcieńczenia w proporcjach, jakie podane są na opakowaniu.
Jaki płyn chłodniczy wybrać?
Wiemy już ogólnie, jak uzupełnić płyn chłodniczy. Zanim jednak tego dokonamy, musimy wiedzieć, który produkt zastosować. Okazuje się, że marka nie jest bardzo ważna. Większe znaczenie ma rodzaj płynu: krzemianowy, hybrydowy lub bezkrzemianowy. Informacje na ten temat można odczytać w instrukcji obsługi samochodu lub na zbiorniku.