Jak używać klucza dynamometrycznego?

PytaniaKategoria: 🚗 MotoryzacjaJak używać klucza dynamometrycznego?
Paweł zapytał 3 lata temu

Jak używać klucza dynamometrycznego?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Czasy, w których to śruby w aucie dokręcało się zwykłym kluczem płaskim lub nasadowym już dawno minęły. Współczesne pojazdy wymagają w wielu przypadkach bardzo precyzyjnych działań. Podczas wielu napraw niezbędny jest klucz dynamometryczny.
 
Do czego służy klucz dynamometryczny?
Klucz dynamometryczny to istotne narzędzie, bez którego nie mógłby funkcjonować żaden profesjonalny warsztat. Klucz ten w pewnym sensie pełni podobną rolę tak zwanej „grzechotki” oraz tradycyjnego klucza nasadowego. Jego konstrukcja oraz specjalny mechanizm pozwalają w łatwy sposób dokręcać śruby ze ściśle określoną siłą.
 
Używając taki klucz każdy fachowiec może mieć pewność, że śruby nie są za słabo dokręcone oraz że podczas wykonywania poszczególnych prac, wskutek użycia zbyt dużej siły nie dojdzie do zerwania gwintu.

Jak używać klucza dynamometrycznego?
Wyróżnia się klucze dynamometryczne nastawne oraz elektroniczne. Klasyczne narzędzia są znacznie tańsze oraz prostsze w obsłudze. Z kolei jeśli chodzi o klucze elektroniczne, to są to bardziej zaawansowane narzędzia. Niemniej ich obsługa nie jest zbyt skomplikowana.
 
Bardzo ważne jest, aby prawidłowo ustawić pożądaną moc dokręcania oraz założyć nasadkę. Następnie należy przyłożyć klucz do śruby i dokręcać ją do momentu, w którym zadana siła zostanie osiągnięta.
 
O tym, że śruba jest dokręcona w odpowiedni sposób, w zależności od modelu klucza, informuje głośne kliknięcie lub ciągły sygnał dźwiękowy.