Jak spulchnić ziemię gliniastą?

PytaniaKategoria: 🌻 OgródJak spulchnić ziemię gliniastą?
Oliwia zapytał 3 lata temu

Jak spulchnić ziemię gliniastą?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Początkujący działkowicze łapią się za głowę, gdy mają do czynienia z ciężką i zbitą ziemią. Nie mogą bowiem w niej posadzić roślin, bo będą one słabo rosły. Co więcej, po opadach deszczu, taka gleba brudzi buty i ubranie. Na szczęście są sposoby na to, jak spulchnić ziemię gliniastą.

Ciężka gleba – jedna zaleta, same wady

Zanim jednak wymienimy kilka porad, najpierw wyjaśnimy, dlaczego jeszcze zbita ziemia nie jest przeznaczona do prac ogrodowych. Może i jest ona zasobna w składniki pokarmowe, ale ma jednocześnie małą przepuszczalność, co powoduje gnicie korzenia.

Do tego dochodzi tendencja do zalewania i zmniejszenia się mrozoodporności roślin, a nawet do zaskorupiania górnej warstwy. Taka gleba staje się po prostu słabo napowietrzona. Nie ma więc innego wyjścia, jak odpowiednio ją rozluźnić.

Jak spulchnić ziemię gliniastą – sprawdzone metody

Na początek należy odpowiednio i dokładnie oczyścić samo podłoże, a więc usunąć wszelkie chwasty. Następnie trzeba poprawić jego jakość – najlepiej zastosować nawozy organiczne oraz tak zwane rozluźniacze.

Świetną metodą będzie jeszcze użycie grubej warstwy piasku. Wystarczy wtedy zaorać taką ziemię lub skorzystać z glebogryzarki. Swoją funkcję spełni także obornik (ale tylko jesienią), kompost oraz torf, który zwiększy przepuszczalność gleby.