Wiśnie to owoce, które mają właściwości lecznicze wykorzystywane w medycynie ludowej. Dlatego tak bardzo polecane jest picie wina z wiśni domowej roboty albo zwykłego, klasycznego kompotu. W artykule opiszemy, jak się robi kompot z wiśni, zarówno taki, który można podać od razu do obiadu, jak i ten do przechowania przez zimę.
Samodzielne ugotowanie kompotu
Okazuje się, że zrobienie tego pysznego napoju wcale nie jest bardzo skomplikowane. Wystarczy najpierw przygotować niezbędne składniki. Sięgamy więc po cukier, wodę (7000 ml) oraz wiśnie (0,5 kg). Po ich zgromadzeniu przystępujemy do gotowania.
Na początek drylujemy te owoce (za pomocą drylownicy będzie szybciej). Później je zasypujemy oraz odstawiamy na prawie trzydzieści minut. Gotowanie odbywa się w garnku po zalaniu wodą. Trwa to około dwadzieścia minut. Kompot można wypić na ciepło i na zimno.
Jak się robi kompot z wiśni na zimę?
Zrobienie kompotu na zimę do słoików (które przechowuje się w chłodnym miejscu) także nie jest trudne. Jak więc wygląda przepis w tym przypadku? Poza wiśniami (2 kg), wodą (1,5 l) i cukrem, trzeba jeszcze dodać soku z jednej cytryny.
Pierwsza czynność wygląda podobnie, a więc należy drylować wiśnie. Kiedy już to wykonamy, pora przejść do ułożenia ich w słoikach do połowy wysokości. Cukier do garnka wsypujemy dopiero po wcześniejszym wlaniu wody i soku z cytryny. Gdy się dobrze rozpuści, to znak, że można zakończyć gotowanie.