Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

PytaniaKategoria: 🏠 DomJak sprawdzić szczelność klimatyzacji?
Piotrek zapytał 3 lata temu

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Jeśli założona w domu klimatyzacja ma spełniać swoją funkcję bez problemów, musi być szczelna. Dlatego regularnie należy kontrolować jej stan. Wtedy zapobiegnie się poważniejszym awariom. Jest na szczęście kilka metod, dzięki którym będziemy wiedzieć, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji.

Kiedy dochodzi do nieszczelności układu?
Zanim przedstawimy owe metody, najpierw wyjaśnijmy, kiedy może pojawić się problem związany z nieszczelnością. Otóż wystarczy, że rzadko będziemy korzystać z klimatyzacji – poza letnią porą roku, ani razu jej nie włączymy. Wówczas cały układ staje się mało wydajny.

Dlatego, aby nie doszło do sytuacji, że nasza klimatyzacja stanie się nieszczelna, uruchamiajmy ją także w chłodne miesiące – jesienią oraz zimą. W ten sposób, odkryjemy, że oprócz opcji polegającej na chłodzeniu, ma też funkcję ogrzewania.

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji – sposoby
Czasem wystarczy tylko samo spojrzenie, by dostrzec źródło problemów – miejsca z korozją itp. Jednak skuteczniejsze okażą się inne sposoby, lepsze niż nasz własny wzrok. Na przykład mowa o kontroli za pomocą środka pieniącego (mydło i wodę), którego przykładamy do przewodów, złączek i zaworów. Kiedy będzie się pienić, oznacza to, że została wykryta nieszczelność.

Bardziej profesjonalne są dwie kolejne metody. Pierwsza polega na użyciu lampy UV (dokładniej promieniowania UV) oraz specjalnych okularów. A druga na zastosowaniu elektronicznego wykrywacza nieszczelności, który pokaże dokładne pomiary – sprawdzi nawet najmniejszy wyciek i poinformuje o tym fakcie, dzięki sygnałowi dźwiękowemu.