Co to jest podatek katastralny?

PytaniaKategoria: FinanseCo to jest podatek katastralny?
Marek zapytał 3 lata temu

Co to jest podatek katastralny?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Właściciele nieruchomości obawiają się pewnej opłaty. Chodzi o podatek katastralny. Co prawda w Polsce jeszcze go nie wprowadzono, ale i tak już sam nazwa powoduje ciarki na plecach. Zobaczmy więc, co to jest podatek katastralny?
 
Co wiemy o tym rodzaju podatku?
U nas istnieje już danina od działki, ale na jej wpływ ma tylko powierzchnia. Natomiast w tym artykule jest mowa o podatku od wartości. Jego naliczanie zależy od ceny danej nieruchomości. Im ona wyższa, tym większe będzie świadczenie na rzecz państwa. Właśnie tym się ogólnie charakteryzuje.
Nasz rząd chce uregulować prawnie tą formę opodatkowania. Czy i kiedy dokona tej czynności wzorem innym krajów europejskich. Nie wiadomo. Czas pokaże swoje. Jednak przez ciągle drożejące ceny działek i domów, ten podatek byłby sporym kosztem dla właścicieli, stąd te wszystkie obawy.
 
Obliczanie podatku katastralnego
Chcąc obliczyć jego wysokość, należy oprzeć się na wycenie sporządzonej przez doświadczonego rzeczoznawcę majątkowego. Ważna jest taksa katastralnej, a więc wskaźnik pochodzący m.in. od oceny położenia nieruchomości i jej formie zabudowania.
Oczywiście w różnych krajach wygląda to nieco inaczej. Wprowadzono tam po prostu trochę inne zasady obliczania, ale wszędzie bardzo duże znaczenie ma sama wycena gruntu.