Co to jest numer ewidencyjny?

PytaniaKategoria: 🏠 DomCo to jest numer ewidencyjny?
Przemek zapytał 3 lata temu

Co to jest numer ewidencyjny?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

W dawniejszych czasach sprzed ery internetu, aby mieć dostęp do informacji na temat danej działki budowlanej, należało udać się do sądu. Tam znajdowały się odpowiednie papierowe akta. Dziś jest inaczej i łatwiej. Można wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości i przejrzeć, co zawiera księga wieczysta. Jednak, aby to zrobić, trzeba znać numer ewidencyjny.
 
Co to jest numer ewidencyjny?
To specjalny identyfikator danej działki, czyli księgi wieczystej. Jego znajomość jest niezbędna, jeżeli chcemy skorzystać z wyszukiwarki i następnie wniknąć w całą dokumentację (uzyskać wiele informacji o położeniu działki). Jak skonstruowany jest ten numer?
Każdy z nich ma ustalony schemat prezentujący się następująco: WWPPGG_R.XXXX.NR. Pierwsze dwie litery określają kod województwa, a kolejne dotyczą powiatu oraz gminy. Natomiast R oznacza typ konkretnej gminy (np. wiejska albo miejska). Ostatnie człony związane są obrębem ewidencyjnym.
 
Jak sprawdzić ten numer?
Wiemy już, co to jest numer ewidencyjny. Jeżeli chcemy go poznać, musimy mieć przed sobą (albo w głowie) nr samej działki plus jej lokalizację. Wtedy wchodzimy na tzw. Geoportal. Tam bez problemu ustalimy ten identyfikator.
Odkrywamy więc daną lokalizację, gdzie znajduje się interesująca nas nieruchomość. Następnie łatwo klikamy przyciskiem myszy w to miejsce. Naszym oczom ukażą się kontury działki i już za moment poznamy pełny kod.