Jak schować kable w ścianie?

PytaniaKategoria: 🏠 DomJak schować kable w ścianie?
Dominika zapytał 3 lata temu

Jak schować kable w ścianie?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Montaż lub przeróbki instalacji elektrycznej to praca zarezerwowana nie tylko dla fachowców. Wiele rzeczy z tym związanych można zrobić samodzielnie. Przykładem jest schowanie kabli w ścianie. Jak to zrobić, by wszystko wyglądało pięknie, a instalacja działała poprawnie?
 
Schowanie kabli w ścianie nie jest trudne
Jak schować kable w ścianie? To nie jest trudne. Na początek warto wyznaczyć miejsca, w których kable będą schowane. Co do zasady instalacja w ścianie powinna być tak poprowadzona, by nie było zbyt dużych załamań przewodów. Trzeba też unikać miejsc, gdzie przebiega instalacja gazowa czy wodna. Aby schować kable w ścianie, konieczne jest wykonanie rowków o odpowiedniej szerokości. Aby uprościć sobie tą pracę, lepiej unikać wykonywania rowków w cegłach czy innych twardych elementach.
Przy płytach regipsowych wykonanie rowków nie jest trudne. Gorzej wykonuje się je w twardszym podłożu. Najlepszym sposobem jest wykonanie wielu otworów wzdłuż linii, gdzie mają przechodzić kable a potem wyrównanie wszystkiego, by kabel bez problemu wszedł do środka. Kable w kilku miejscach warto zagipsować gipsem budowlanym. Pozostałą część rowków można wypełnić zaprawą cementową a następnie wyrównać gładzią. Po prawidłowym schowaniu kabli w ścianie, instalacja powinna działać poprawnie, na ścianie zaś miejsce schowania kabli nie powinno być widoczne.