Jak położyć kabel elektryczny w ziemi?

PytaniaKategoria: 🧱 RemontJak położyć kabel elektryczny w ziemi?
Tomek zapytał 3 lata temu

Jak położyć kabel elektryczny w ziemi?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Położenie kabla elektrycznego w ziemi wydaje się być zadaniem banalnym. I przy nim jednak można popełnić błędy, które mogą skutkować uszkodzeniem kabla i brakiem prądu. Jak położyć kabel elektryczny w ziemi by tego uniknąć?
 
Odpowiednia głębokość
Bardzo ważne jest położenie kabla na odpowiedniej głębokości, poza granicą przemarzania gruntu i jego dużej wilgotności. Zawsze więc należy kłaść kabel na głębokości nie mniejszej niż metr. Miejsce, gdzie ma być położony kabel, powinno być oczyszczone z kamieni, korzeni i ostrych elementów.
 
Folia ochronna
Kładąc kabel w ziemi nie należy zapominać o zastosowaniu folii ochronnej. Folię trzeba zawsze kłaść na kabel. Dobrym pomysłem też jest położenie drugiej folii ochronnej w połowie głębokości wykopu. To zabezpieczenie przed przypadkowym uszkodzeniem kabla przy kopaniu dołów dla innych celów. Folia w takim miejscu jest sygnałem, by kopać ostrożniej, bo nieco głębiej jest kabel.
 
Oczywiście kabel należy kłaść z dala od rur wodnych czy też rur odpływowych. Tak położony kabel z pewnością nie ulegnie nigdy uszkodzeniu.