Jak obciąć psu pazury?

PytaniaKategoria: 🐕 ZwierzętaJak obciąć psu pazury?
Marta zapytał 3 lata temu

Jak obciąć psu pazury?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Jeśli Twój pies, biegając po podłodze, wydaje dźwięk jakby stepował, przyjrzyj się bliżej jego łapom. Prawdopodobnie od razu zauważysz, że pazury Twojego czworonożnego przyjaciela są za długie. Obcinanie pazurów u psów i problemy z nimi związane, zna prawie każdy właściciel czworonoga. Wiele psów ma głęboko zakorzeniony strach o łapy i niechęć do szczypiec.
 
Obcinanie pazurów – dlaczego jest to ważne dla psa?
Obcinanie pazurów psa to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Właściciel może to zrobić samodzielnie.
Zbyt długie pazury sprawiają, że chodzenie sprawi psu trudność i jest bolesne. Stosując strategię unikania, psy próbują stawiać łapy w nienaturalny sposób, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do złej postawy i napięcia mięśni.

Jak obciąć psu pazury?
Aby przyciąć paznokcie, potrzebujesz pewnej ręki, zrelaksowanego psa i dobrego źródła światła. Pazur psa składa się z płytki rogowej i wypełnia go tzw. macierz. Składa się z naczyń krwionośnych i włosowatych i jest bardzo dobrze ukrwiony. Dlatego najważniejszą zasadą pielęgnacji pazurów jest aby nigdy nie obcinać macierzy, ponieważ powoduje to silny ból i obfite krwawienie.
 
Przybory do pielęgnacji pazurów i łap:
– Cążki lub trymer do pazurów dla małych ras
– Nożyczki z tępymi końcami
– Plik do pazurów
– Dobre źródło światła / latarka
 
Upewnij się, że Twój pies leży lub siedzi spokojnie i jest zrelaksowany. Wolną ręką przytrzymaj łapę psa. Pozwoli to uniknąć skaleczeń, które mogą być spowodowane nagłym ruchem. Umieść szczypce w odległości około 1 mm od macierzy i obetnij pazur zdecydowanym ruchem.