Jak oklejać meble folią samoprzylepną?

PytaniaKategoria: 🏠 DomJak oklejać meble folią samoprzylepną?
Konrad zapytał 3 lata temu

Jak oklejać meble folią samoprzylepną?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Oklejanie mebli folią samoprzylepną, w szczególności okleiną drewnopodobną lub okleiną o określonej barwie, to szybka i tania metoda na poprawienie wyglądu mebla. Aby jednak efekt prac był zadowalający, trzeba wykonać je prawidłowo. Jak oklejać meble folią samoprzylepną? Od czego zacząć?
 
Przygotowanie podłoża
Niezmiernie istotne jest przygotowanie podłoża. Wszelkie wystające elementy mebla – takie jak gałki – należy odkręcić. Nierówności wyrównać – na przykład – masą szpachlową do drewna i dokładnie przeszlifować. To istotne, bowiem wszelkie nierówności po naklejeniu okleiny będą bardzo widoczne.
 
Oklejanie mebla
Przed oklejeniem mebla należy przygotować odpowiednich wymiarów folię. Wymiar powinien uwzględniać możliwość oklejenia brzegów mebla. Samo oklejanie zawsze należy zaczynać od góry. przyklejając folię bardzo dokładnie, by uniknąć pęcherzyków powietrza. Fajnym pomysłem jest naniesienie na mebel wody z płynem do mycia naczyń. Taka powłoka pozwoli przesuwać okleinę.
Po naklejeniu całości, ale bez brzegów, elastyczną szpachelką trzeba wycisnąć wodę spod okleiny, jednocześnie ją wyrównując. Niewielkie pęcherzyki powietrza mogą pozostać. Łatwo je usunąć, przebijając okleinę szpilką i wyrównując. Na koniec pozostałą częścią folii należy okleić brzegi mebla, tak by końce folii znajdowały się w środku lub w spodniej części mebla i nie były widoczne.