Jak odkręcić obrobioną śrubę?

PytaniaKategoria: 🧱 RemontJak odkręcić obrobioną śrubę?
Maciek zapytał 3 lata temu

Jak odkręcić obrobioną śrubę?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Każdy majsterkowicz zajmujemy się pracą w przydomowym warsztacie bardzo często napotyka pewne niedogodności. Wyrobiona, zapieczona oraz zardzewiała śruba czasem jest bardzo trudna do odkręcenia. Jak zatem skutecznie sobie z nią poradzić?

Jak odkręcić obrobioną śrubę – niezbędne narzedzia
Wielu fachowców prezentuje szereg metod pozwalających na szybkie oraz sprawne odkręcenie zapieczonej czy też mocno wyrobionej śruby.
 
W tym celu trzeba skorzystać z przydatnych akcesoriów. To które narzędzia okażą się najlepsze, jest zależne od rodzaju śruby.Bardzo często przydatne są klucze płaskie oraz nasadowe. Ich zastosowanie jest bardzo pomocne w przypadku, gdy zapieczona śruba ma sześciokątny typ łba. Powszechnie jest ona zwana gwiazdkową lub imbusową.

Sprawne odkręcanie śrub trudnodostępnych
Często zdarza się, że śruba znajduje się w miejscu trudno dostępnym. Wówczas to jej odkręcenie za pomocą klucza nasadowego jest znacznie utrudnione. W takiej sytuacji bardzo pomocne są klucze płaskie. Przed ich użyciem warto energicznie uderzyć łeb śruby młotkiem. Po wykonaniu tej czynności zastosowanie kluczy płaskich o odpowiednim rozmiarze jest zazwyczaj bardzo skuteczne.
 
Każdą wyrobioną śrubę można także próbować odkręcić przy pomocy kombinerek lub klucza francuskiego.

Odkręcanie śrub z pomocą wysokiej temperatury
Gdy do dyspozycji mamy palnik acetylenowy lub podgrzewacz indukcyjny, to wówczas sprzęt ten może okazać się bardzo pomocny.
 
Wystarczy strumień ognia skierować na śrubę i dostatecznie ją podgrzać. Podczas tego procesu objętość metalu zacznie rosnąć, a uszkodzoną śrubę będzie można z powodzeniem wkręcić.