Jak długo wiąże beton?

PytaniaKategoria: 🧱 RemontJak długo wiąże beton?
Przemek zapytał 3 lata temu

Jak długo wiąże beton?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Beton to materiał, bez którego niemożliwe jest wykonanie posadzek, stropu oraz fundamentów. Co więc ma on też zastosowanie przy budowie tarasów czy przydomowych altan. Każdy kto go używa, powinien wiedzieć, jak długo wiąże beton? Znając odpowiedź na to pytanie, można zaplanować termin prac budowlanych.
 
Co to dokładnie jest beton?
Zanim jednak wyjaśnimy kwestią związaną ze schnięciem betonu, najpierw podamy jego profesjonalną definicję. A więc jest on kompozytem powstałym ze zmieszanych spoiw – cementu, kruszywa (np. żwir albo piasek), wody oraz wypełniacza.
 
Są przeróżne rodzaje tego materiału, które można rozpoznać po ich ciężkości czy zagęszczeniu. Ważna jest też klasa określająca, do jakich prac szczególnie przeznaczony jest beton oraz informująca o jego wytrzymałości na ściskanie.
 
Jak długo wiąże beton – sprawdzamy
Przechodzimy do głównej części. Mowa o doprowadzeniu betonu do stanu pełnej funkcjonalności w danej formie. Jaki jest potrzebny czas, aby mieszanka stwardniała i nadawała się do zastosowania w pracach budowlanych?
 
Największy wpływ mają na to warunki pogodowe. Jeżeli więc temperatura na dworze będzie wynosić około 20 stopni Celsjusza, to wystarczą ponad 20 dni. W tym okresie materiał osiągnie stuprocentową wytrzymałość, ale przy lepszej klasie betonu, murowanie ściana można zacząć już po tygodniu.