przeszczep tkanki tłuszczowej

Czy przeszczep tkanki tłuszczowej jest bezpieczny?

Coraz więcej można usłyszeć na temat zabiegów chirurgii plastycznej z użyciem własnego tłuszczu. Przy jego pomocy można powiększyć biust, podnieść pośladki, wypełnić usta, usunąć zmarszczki. Dlaczego przeszczep tkanki tłuszczowej jest taki popularny? Czy jest to bezpieczny zabieg?

Na czym polega przeszczep tkanki tłuszczowej i jakie ma zastosowanie?

Przeszczep tkanki tłuszczowej to zabieg chirurgii plastycznej, którego pierwszym etapem jest liposukcja, czyli pobranie tkanki tłuszczowej z miejsca, w którym występuje w nadmiarze. Najczęściej tłuszcz odsysany jest z okolic brzucha.

Kolejnym etapem jest przygotowanie tkanki tłuszczowej do przeszczepu. Odbywa się to przy pomocy specjalnej aparatury laboratoryjnej. Tłuszcz odwirowywany jest i oczyszczany z krwi oraz innych płynów.

Właściwa część zabiegu, czyli lipotransfer odbywa się jeszcze tego samego dnia. Niewielkie ilości tłuszczu są wstrzykiwane w leczony obszar. Szwy zwykle nie są potrzebne.

Transfer tłuszczu to naturalny sposób na ujędrnienie piersi, bez stosowania implantów czy syntetycznych wypełniaczy. Podobny zabieg można wykonać na pośladki, aby lekko je powiększyć i podnieść. Należy mieć na uwadze, że powiększenie piersi tłuszczem nie jest tak spektakularne, jak po zastosowaniu implantów piersiowych. Efekty natomiast oceniane są jako bardziej naturalne.

Dlaczego wypełnianie tłuszczem cieszy się dużą popularnością?

Liposukcja, czyli przeszczep tkanki tłuszczowej wykonywany m.in. w Klinice Miracki w Warszawie, jest ostatnio gorącym tematem ze względu na jego wszechstronne zastosowanie, naturalnie wyglądające rezultaty i wysoki poziom bezpieczeństwa. Zalety lipotransferu, które należy podkreślić to:

 • Przeszczep tkanki tłuszczowej to zabieg w pełni naturalny, wykonywany bez użycia obcych substancji czy implantów.
 • Własna tkanka tłuszczowa nie uczula, ani nie powoduje niekorzystnych reakcji.
 • Procedura jest mało inwazyjna i bezpieczna.
 • Dwa w jednym – możliwość połączenia zabiegu wyszczuplającego (liposukcja) z wypełnianiem zmarszczek lub powiększaniem biustu.
 • W porównaniu z innymi zabiegami chirurgii plastycznej blizny po liposukcji i lipotransferze są minimalne.

Przeciwwskazania do przeszczepu tłuszczu

Mimo że przeszczep tkanki tłuszczowej uważany jest za zabieg bezpieczny, jest nieodpowiedni dla niektórych osób. Przeciwwskazania do liposukcji i lipotransferu to m.in.:

 • ciąża i okres karmienia piersią,
 • miesiączka,
 • infekcje skórne,
 • nieprawidłowe czynniki krzepnięcia krwi,
 • skłonność do powstawania bliznowców,
 • przyjmowanie leków rozrzedzających krew,
 • zakrzepica,
 • zbyt niski poziom tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czy lipotransfer jest bezpieczny?

Przeszczep tłuszczu wykonany przez wykwalifikowanego chirurga plastycznego to bezpieczne, trwałe i naturalne rozwiązanie. Szkolenie i doświadczenie mają kluczowe znaczenie podczas wykonywania takiej procedury. Dobry chirurg rozumie potrzeby pacjenta i potrafi zastosować odpowiednie techniki chirurgiczne, aby zapewnić najlepsze efekty bez szkody dla zdrowia pacjenta. Ponieważ nikt nie jest uczulony na własny tłuszcz, ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych związanych z użyciem autologicznego wypełniacza jest bardzo małe.

Pamiętaj, że przeszczep tkanki tłuszczowej to procedura chirurgiczna, dlatego zawsze mogą wystąpić pewne skutki uboczne, które mijają po kilku-kilkunastu dniach. Zarówno w miejscu liposukcji, jak i wstrzyknięcia tłuszczu mogą powstać siniaki i obrzęki. Części ciała objęte zabiegiem mogą być tymczasowo obrzęknięte. W miejscu pobierania tkanki tłuszczowej mogą pozostać niewielkie blizny.

W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Kliniki Miracki w Warszawie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-warszawa-srodmiescie-ul-krolewska/

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *