Podkłady higieniczne i ich wpływ na codzienną higienę intymną

Opieka nad osobą schorowaną, niedołężną lub niepełnosprawną jest zadaniem pełnym wyzwań. Wymaga masy empatii ze strony opiekuna, a także sprzętu medycznego i artykułów higienicznych niezbędnych do utrzymania higieny. Jednym z bezwarunkowych elementów, które ułatwiają opiekę nad niesprawną osobą leżącą w łóżku lub przebywającą na wózku inwalidzkim są podkłady higieniczne. W zależności od rodzaju i przeznaczenia chronią one przed przenikaniem wilgoci, zabezpieczają przed zabrudzeniem i posiadają wiele funkcji ochronnych.

Podkład higieniczny – co to jest i do czego służy?  

Podkłady higieniczne dla dorosłych są wyrobem medycznym stosowanym w opiece nad osobami z niepełnosprawnościami, chorymi lub niedołężnymi. Pomagają chronić otoczenie chorego takie jak

 • łóżko.
 • Wózek inwalidzki
 • czy pościel

przed zabrudzeniami z moczu, kału w trakcie zabiegów higienicznych.  I resztek jedzenia przy karmieniu.  

Podkłady higieniczne dla dorosłych są też niezbędne w przypadku

 • chorych nietrzymających moczu.
 • Po niektórych zabiegach chirurgicznych,
 • w okresie rekonwalescencji
 • lub po porodzie.

Dodatkowe zabezpieczenie podkładem higienicznym jest przede wszystkim gwarancją komfortu osób unieruchomionych i z różnego rodzaju dysfunkcjami.  

W sprzedaży dostępne są podkłady higieniczne jednorazowe lub wielokrotnego użytku, a także podkładki higieniczne. W zależności od rodzaju podkładu mają one różne rozmiary i stopień chłonności. Natomiast sam wybór wielkości chłonnych podkładów jest zależny przede wszystkim od miejsca ich wykorzystania, którym może być materac chorego, łóżko lub wózek inwalidzki.  

Podkładki higieniczne natomiast są produktem, który tak naprawdę doskonale sprawdza się w przypadku osób starszych, którym zdarzają się nieprawidłowe pozycje na toalecie. Jak i w przypadku osób zdrowych jako dodatkowy element ochronny w razie konieczności skorzystania z toalety publicznej.  

Podkłady higieniczne – podkłady chłonne, nieprzemakalne dla dorosłych  

Podkłady higieniczne dla dorosłych są idealnym rozwiązaniem na utrzymanie higieny w przypadku osób, które nie trzymają moczu w wyniku problemów zdrowotnych lub po zabiegach chirurgicznych. Są też perfekcyjnym wyjściem w trakcie rekonwalescencji, a także dla dzieci, które cierpią na moczenie nocne.  

Rozmiary i chłonności podkładów higienicznych chronią skórę chorego, izolując ją od działania moczu. Jednocześnie asekurują i nie dopuszczają do przemoczenia pościeli. Są to bowiem podkłady nieprzemakalne.  

Wysokiej jakości podkłady higieniczne nieprzemakalne jednorazowego użytku składają się z celulozy i folii, która chroni przed przemakaniem. Ponadto wśród podkładów tego typu w sprzedaży dostępne są również podkłady zaopatrzone w warstwę superabsorbentu, który cechuje się wysokim stopniem chłonności i działaniem antybakteryjnym.  

Podkłady takie są wygodnym rozwiązaniem, ponieważ nie wymagają prania i po zużyciu można je spokojnie wyrzucić. Używanie podkładów higienicznych jednorazowego użytku jest zalecane dla osób dorosłych z problemem nietrzymania moczu. W przypadku sączącej się rany, a także do opieki nad niemowlakami. Ponadto znajdują one szerokie zastosowanie

 • w gabinetach medycznych,
 • domach opieki,
 • salonach kosmetycznych i fizjoterapeutycznych.
 • W sanatoriach,
 • a nawet w hotelach.  

Z kolei pokład higieniczny wielorazowy znajduje najczęściej zastosowanie jako element asekuracyjny wózków inwalidzkich i foteli. Wykorzystuje się je również przy zabiegach pielęgnacyjnych oraz w trakcie karmienia chorych. Podkłady wielorazowe dzięki możliwości prania i suszenia są oczywiście dużo bardziej oszczędne w stosowaniu.  

W jakim celu stosuje się podkłady higieniczne dla dorosłych?  

Stosowanie podkładów przede wszystkim podnosi znacząco komfort osoby chorej lub niepełnosprawnej. Pozwala na utrzymanie zdrowej skóry i niesamowicie ułatwia opiekę nad taką osobą dzięki zapobieganiu możliwości zanieczyszczenia pościeli i łóżka. Podkłady są też niezastąpione w opiece nad dzieckiem, ponieważ asekurują łóżeczko, materac, a także przewijak. I umożliwiają zachowanie higieny w przypadku konieczności przewijania dziecka poza domem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *