Kot nie chce jeść

Kot nie chce jeść – co robić?

Twój kot wybrzydza przy jedzeniu lub jedzenie przychodzi mu z oporem? Próbujesz różnych sposobów, aby zachęcić go do jedzenia, ale nic nie przynosi oczekiwanych rezultatów? Sprawdź, dlaczego mruczki niekiedy nie mają apetytu. Poznaj sposoby na to, by zachęcić pupila do spożywania posiłków z wielkim entuzjazmem!

Część opiekunów kotów domowych zmaga się z problemem braku apetytu u swoich pupili. Zmieniamy pokarm, wprowadzamy smakołyki do systemu żywienia. Sposoby te działają przez chwilę, a potem mruczek znowu odmawia jedzenia. W przypadku, gdy nasz ulubieniec przez ponad dobę nie spożywa odpowiedniej ilości pokarmu, istnieje ryzyko, że się odwodni, ponieważ większość wody koty pobierają właśnie z pożywienia. Dodatkowo kocia głodówka już po 48 godzinach może prowadzić do zagrażającego życiu stłuszczenia wątroby. Wybrzydzanie kota rodzi frustrację i smutek u troskliwego opiekuna, bo chce on dla podopiecznego jak najlepiej. Jak zachęcić kota do jedzenia? Poniżej znajdziesz kilka sprawdzonych sposobów.

Kot wybrzydza z jedzeniem – sprawdź stan jego zdrowia

Brak apetytu u kota może być spowodowany chorobą (np. pasożytami). Jeśli próbowałeś już różnych sposobów, a Twój kot nadal nie wykazuje chęci jedzenia lub ma jakiekolwiek dodatkowe objawy (np. wymioty, osowiałość), wybierz się z nim do lekarza weterynarii. Sprawdzi on, czy mruczkowi nic nie dolega. Problemy z łaknieniem mogą być skutkiem wielu chorób, takich jak: choroby nerek, cukrzyca czy nawet tzw. zakłaczenie (sytuacja, kiedy zbyt dużo sierści zalega w przewodzie pokarmowym). W takich sytuacjach należy działać szybko.

Kot wybrzydza przez kształt miski lub teksturę pokarmu

Może się to wydawać dziwne, ale dla kota kształt miski i struktura pokarmu mają znaczenie. Mruczki zazwyczaj preferują płaskie naczynia, których brzegi nie drażnią ich wibrysów. Jeśli Twój podopieczny jest niejadkiem, spróbuj zrezygnować z głębokiego talerza. To może przynieść pożądany efekt. Znaczenie ma również tekstura pokarmu. Większość kotów wybiera mokre jedzenie, ale oczywiście każdy mruczek może mieć swoje indywidualne preferencje.

Dobre jedzenie i różnorodność smaków

Część kotów nie chce jeść, ponieważ dany rodzaj pokarmu zwyczajnie im nie smakuje. Co jakiś czas spróbuj zmieniać jego odmianę smakową, żeby kot się nim nie znudził. Posiłek dla mruczka powinien być przede wszystkim zdrowy, kompletny i zbilansowany. Domowe jedzenie nie jest polecane w kociej diecie, ponieważ trudno samodzielnie je zbilansować. Poza tym część produktów z ludzkiej diety może szkodzić mruczkom. Najlepsze dla kota będzie więc jedzenie pełnoporcjowe, przygotowane przez specjalistów w dziedzinie dietetyki i zapewniające kotu wszystkie składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Smaków i form pokarmu jest mnóstwo. W sklepach dostępne są suche granulki oraz mokre pokarmy w postaci soczystych kawałków w galaretce lub sosie, pasztetów oraz musów. Duża różnorodność smakowa (wołowina, drób, ryby…) sprawia, że możliwe jest zapewnienie pupilowi urozmaiconych posiłków, które nie będą mu się nudzić! 

Brak apetytu u kota a temperatura posiłku

Jeśli kot nie chce jeść, być może posiłek jest dla niego za zimny. Wyższe temperatury jedzenia pobudzają koci apetyt. W naturze mruczki zjadają ciepłe zdobycze, zaraz po upolowaniu. Ich temperatura ciała to około 38 stopni, więc taka byłaby też idealna temperatura posiłku dla kota domowego. Jeśli karmisz pupila jedzeniem mokrym, można odrobinę je podgrzać w kąpieli wodnej lub po prostu pilnować, aby stało w temperaturze pokojowej przez jakiś czas przed otwarciem i podaniem. Nigdy nie serwuj zwierzęciu pokarmu tuż po wyjęciu go z lodówki.

Liczba posiłków i różnorodność miejsc

W naturze koty polują głównie na małe ssaki i ptaki, jedzą często, nawet kilkanaście razy w ciągu doby, ale wydzielają sobie małe dawki pożywienia. Jeśli jesteś opiekunem kociego niejadka, spróbuj karmić go częściej, ale zmniejsz ilość pokarmu w podawanym posiłku. Mruczki lubią jeść też w różnych miejscach, tak jak to mają w zwyczaju w naturze. Zmieniaj zatem położenie misek z jedzeniem w domu, aż znajdziecie kilka ulubionych kątów do spożywania posiłku przez kota. Kluczem jest w tym przypadku różnorodność. 

Nie zostawiaj miski cały dzień

Jeśli Twój pupil nie chce jeść, nie zostawiaj mu pokarmu na całą dobę. To częsty błąd popełniany przez opiekunów zarówno kotów, jak i psów. Wystawienie na dłuższy czas pełnej miski niejadkowi tylko go rozleniwia i powoduje, że pupil wybrzydza jeszcze bardziej. Jeśli jedzenie jest dostępne tylko w porach karmienia, kot ma świadomość, że przy każdym musi zjeść każdy podawany mu posiłek, aby nie być głodnym. Najlepsze kocie menu to mokre jedzenie na śniadanie i kolację oraz porcja suchej karmy w ciągu dnia i na noc. Pamiętaj, aby mokre jedzenie dla pupila wystawiać na 20–30 minut o stałych porach. Dodatkowo miska z jedzeniem powinna być oddalona od tej z wodą przynajmniej o pół metra. Oba naczynia należy ustawić z dala od kuwety. 

Kot nie chce jeść ze stresu

Jedną z przyczyn niejedzenia u kotów jest także stres. Może w domu pojawił się ktoś nowy, a może coś w stałym rytmie dnia mruczka się zmieniło? Czy na pewno Twój pupil ma zapewniony spokój w trakcie posiłku i nikt mu nie przeszkadza w jedzeniu? Najlepiej karmić mruczka w osobnym pomieszczeniu. Nie pozwalaj też innym zwierzętom stać nad jedzącym kotem lub wyjadać mu z miski. Powstrzymaj dzieci od dotykania mruczka w trakcie spożywania przez niego posiłku.  

Brak ruchu i imitacja polowania

Tym, co najbardziej poprawia apetyt, jest ruch. W naturze, kiedy kot poluje, musi dużo biegać, starać się fizycznie i psychicznie o zdobycie jedzenia, które dzięki temu ma dla niego większą wartość. Domowe mruczki mają zagwarantowane posiłki. Spróbuj zapewnić pupilowi, szczególnie przed jedzeniem, trochę ruchu i możliwość polowania. Pobaw się z nim zabawką z długim sznurkiem. Imituje to łańcuch łowiecki, którego w domu może mu brakować. Namierzanie ofiary, czajenie się, doskok i atak – tak wygląda zdobywanie jedzenia przez dzikiego kota. Spróbuj odtworzyć ten sam schemat przy użyciu zabawki na sznurku. Powoli przeciągaj ją po podłodze, daj kotu zaczaić się, po czym rusz nią mocniej, imitując ucieczkę. Niech mruczek dopadnie swoją “ofiarę” i kocim zwyczajem ją poszarpie. Po kilku minutach takich harców podaj pupilowi miskę z jedzeniem. Po posiłku pozwól mu natomiast odpocząć. Zapewnij zwierzęciu ruch i rozrywkę między posiłkami, nie daj mu się nudzić.

Istnieje sporo sposobów na kocich niejadków. Przede wszystkim musimy jednak znaleźć przyczynę odmawiania jedzenia przez mruczka. Jeśli nie jesteśmy pewni, co powoduje u niego brak apetytu, testujmy po kolei wszystkie sposoby, aż do skutku. Jeśli jednak nic z tych rzeczy nie przyniesie efektu, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *