kiedy sadzić tuje

Kiedy sadzić tuje?

Tuje są niezwykle wytrzymałe i łatwe w uprawie. Często są używane do tworzenia gęstej bariery, która chroni przed wiatrem oraz zapewnia prywatność dla domowników. Ich popularność nie spada od wielu lat, m.in. ze względu na niskie wymagania, łatwość konserwacji i odporność na mróz, co w polskich warunkach klimatycznych jest niezwykle ważne. Jak i kiedy sadzić tuje? Jak dbać o żywotniki po wsadzeniu do gruntu? Przedstawiamy praktyczny poradnik.

Kiedy sadzić tuję? 

Masa ludzi zastanawia się kiedy sadzić tuje. Jeśli kupimy krzewy z bryłkami korzeniowymi w doniczkach z ziemią, możemy je sadzić przez cały sezon wegetacyjny (tj. od wiosny do jesieni). Procedura jest inna w przypadku tui, która jest wykopywana ze szkółki i ma bryłę korzeniową albo nagą, albo owiniętą jutą. Kiedy sadzić przygotowaną w ten sposób tuję? Najlepiej sadzić je w gruncie przed pojawieniem się nowych pędów na gałęziach, wczesną wiosną (od połowy kwietnia do połowy maja) lub pod koniec intensywnego sezonu wegetacyjnego, jesienią (od września do października). W obu przypadkach należy dotrzymać terminów ustalonych na koniec października, aby rośliny, które nie wyrosły w pełni zimą, miały szansę wypuścić nowe korzenie w ziemi przed nadejściem mrozów.

Tuje są odporne na zmienne warunki pogodowe i stosunkowo łatwe w uprawie. Dzięki tym właściwościom mogą rosnąć w prawie każdych warunkach i na większości rodzajów podłoża. Jeśli jednak chcemy, aby krzew szybko rósł, gęstniał i ładnie wybarwiał się, najlepiej posadzić go w pełnym słońcu lub lekko zacienionym. Odmiany łuskowe uprawiane w cieniu nie uzyskają ciekawego wybarwienia. Gleba pod tują powinna być żyzna, próchniczna, lekko wilgotna i przepuszczalna, ponieważ w glebie suchej, ubogiej roślina szybko więdnie lub nie zapuszcza korzeni. Ważne jest zapewnienie optymalnych warunków, zwłaszcza dla tui stosowanej pod pojedyncze rośliny ozdobne (tzw. monofity) czy ogrody skalne.

W jakiej gęstości należy sadzić tuje?

Ogrodnicy często zastanawiają się, w jakim zagęszczeniu sadzić tuje. Odpowiedź zależy od rodzaju wybranej przez nas tui i sposobu jej użycia. Różne rozstawy są używane do stworzenia zwartego żywopłotu albo w przypadku, gdy tuje mają ozdobić ogród. Jaka jest liczba upraw w pierwszym przypadku? Jeśli po przycięciu chcemy uzyskać zwarty i jednolity zielony żywopłot, odległość powinna być niewielka, ale wystarczająca, aby roślina rosła na boki.

W jakiej odległości powinny rosnąć tuje szmaragdowe, a w jakiej brabant? W przypadku odmian szmaragdowych wystarczająca odległość między krzewami wynosi około 50-60 cm. Tworząc gęstą zieloną ścianę silniejszej odmiany Brabant, dołki należy wykopać nieco dalej od siebie, tj. w odległości ok. 70-80 cm. Przy tzw. luźniejszych żywopłotach oraz przy ich soltierowym wykorzystaniu optymalne odległości wynoszą od 1 do 3 metrów (przy tujach płożących). Jak daleko od granicy można sadzić tuje? Idealna odległość to około 50 cm od ogrodzenia, aby gałęzie nie wystawały zbytnio na sąsiednią działkę.

Jak sadzić tuje?

Tuja jest stosunkowo łatwa w uprawie. Chcąc jednak cieszyć się pięknym zielonym żywopłotem lub atrakcyjnymi krzewami, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Trawnik, na którym zostanie posadzony krzew, musi być oczyszczony z chwastów, a trawnik powinien być dwukrotnie większy niż kula korzenia tui. Następnie, z wybranej przez nas odległości, można wykopać dziury o głębokości około dwóch szpadli i dwukrotnie większej średnicy niż sam korzeń tui. Dołek powinien być do połowy wypełniony żyzną glebą (na przykład hummus z własnego ogrodu zmieszany z kompostem lub specjalnym podłożem dla drzew iglastych. Na tak przygotowanym podłożu można hodować tuję. Aby roślina mogła wyjść z doniczki i pozostać nawodniona, lepiej ją najpierw podlać. W przypadku krzewu okopowego z ziemią owiniętą jutą tkaninę można delikatnie odciągnąć lub rozprowadzić w otworze. Następnym krokiem jest umieszczenie rośliny tak, aby była w pozycji pionowej, a bryła korzeniowa znajdowała się na tej samej głębokości, na której została umieszczona w glebie. W tym momencie możesz zacząć zakrywać korzenie i uklepywać ziemię, tworząc zagłębienie wokół krzaka, wypełniając go wodą. Podczas moczenia można posypać trochę ziemią, korą, torfem, ale nie zapomnij zostawić zagłębienia obok pnia, później roślinę łatwo będzie podlać.

Inna, równie popularna metoda, polega na sadzeniu tui ,,na mokro”. Po umieszczeniu tui w wykopanym dole i częściowym zakryciu korzeni, wlewa się do środka wodę i pozwala na wsiąknięcie. Następnie posyp suchą ziemią, wodą i ubij, robiąc rowki wokół łodygi.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *