działania proekologiczne w firmie

Jak wyglądają działania proekologiczne w firmie?

Działania proekologiczne w firmie, mogą sprawić, że nie tylko przyczynimy się do ochrony środowiska, ale również nasza firma może na tym dużo zyskać. Aby jednak świadomie zacząć wprowadzanie takich przyjaznych środowisku rozwiązań, należy zaangażować w to nie tylko samego pracodawcę, ale również wszystkich pracowników. Tylko wspólne działanie może przynieść widoczne rezultaty.

Działania proekologiczne – jakie wprowadzić w firmie?

Nie należy bać się ekologicznych rozwiązań – z pozoru mogą się one wydawać droższe, ale ostatecznie sprawią, że zauważymy wynikające z nich oszczędności. Poznaj kilka naprawdę prostych sposobów na to, aby twoja firma stała się firmą ekologiczną i przyjazną otoczającemu nas środowisku. Czasami wystarczy tak pozornie błaha rzecz jak wymiana odkurzacza na bardziej energooszczędny. Jeśli chcesz wiedzieć jak kupić odkurzacz na firmę, zajrzyj tu: https://magazynmojafirma.pl/odkurzacz-na-firme.

Odpowiednia segregacja śmieci

Jest to jedna z podstawowych czynności, które powinniśmy wprowadzić zarówno w firmie, jak i w domu. Wiele wyprodukowanych przez człowieka śmieci potrafi rozkładać się nawet kilkaset lat. Tylko segregując odpady mamy pewność, że część z nich zostanie poddana recyklingowi i trafi do obiegu kolejny raz. Warto więc zorganizować przynajmniej trzy oddzielne kosze, na odpady zmieszane, plastiki i inne tworzywa sztuczne oraz na papier. Istotne jest również, aby zgniatać śmieci przed wyrzuceniem ich. Warto również pamiętać o prawidłowym wyrzucaniu elektrośmieci. Zajmują się tym specjalne zakłady, które często organizują zbiórki, na terenie wielu miast w całej Polsce. 
Być może dużo osób o tym nie wie, ale warto również, przy wyrzucaniu butelek, odkręcać z nich korki. Istnieje wiele zbiórek, w ramach których, właśnie oddając korki, możemy pomóc potrzebującym osobom. 

Oszczędzaj wodę 

Woda jest bardzo cenna. Niestety, przez jej złe gospodarowanie, może jej niedługo zabraknąć. Wiele krajów już teraz mierzy się z suszami, a w niektórych państwach brakuje wody nadającej się do picia. To ważne, aby pamiętać, żeby w codziennym używaniu oszczędzać ten cenny zasób. Jak można to zrobić? Przede wszystkim zakręcaj kran, gdy tylko możesz. Jeśli masz taką możliwość, wyposaż swoją firmę w zmywarkę – sprzęt ten pomoże ci zaoszczędzić dużo wody przy zmywaniu naczyń. Nie kupuj też wody w butelkach. Postaw na bardziej ekologiczne rozwiązanie, np. dzbanek z filtrem czy specjalne, wymienne dystrybutory. 

Zamień plastikowe rzeczy na te bardziej ekologiczne

plastikowe sztućce czy naczynia odchodzą już w zapomnienie. Wymień je szklane lub papierowe. Jeśli prowadzisz restaurację i realizujesz zamówienia na wynos, postaw na opakowania z tworzyw biodegradowalnych. Jest również dużo alternatyw dla plastikowych słomek – to już nie tylko ich papierowe wersje, ale również takie, które potem można zjeść, zrobione np. z makaronu. Zaopatrz twoją firmową kuchnię w szklanki i kubki, tak, aby pracownicy nie musieli używać jednorazowych produktów. 

Oszczędność prądu to podstawa

W dobie rosnących cen energii elektrycznej powinniśmy zwracać szczególną uwagę na oszczędzanie prądu. Zgaś światło wtedy gdy wychodzisz z pomieszczenia. Nawet, jeśli zamierzasz wrócić do niego za kilka minut – mniej prądu zużyjesz ,gdy po powrocie znów je zapalisz. Wyłączaj wszystkie urządzenia elektryczne, których nie używasz, a które nie muszą być stale podłączone do prądu, np. czajnik. Kończąc pracę sprawdź, czy sprzęty takie jak np. komputer są odłączone od zasilania. Żeby jeszcze bardziej oszczędzić prąd, wyłącz wszystkie listwy. Tak niewiele potrzeba, żeby jednocześnie nasze działania w tym zakresie były nieco bardziej ekologiczne, a nasze rachunki za prąd nieco mniejsze.

Ekologia w biznesie jest coraz bardziej popularniejsze i coraz więcej firm chce być eco friendly. Wprowadzenie ekologicznych działań, nawet tych najmniejszych, jest świetnym początkiem do tworzenia firmy dbającej o środowisko. Bycie eko, oprócz tego że jest teraz w modzie, to jest po prostu dobre dla naszej planety, o którą powinniśmy dbać wszyscy. Dzisiejszych czasach ekologiczne działania są bardzo proste a mogą przynieść nam wiele dobrego. Zadbaj o to, aby w twojej firmie również zaczęły tworzyć się takie ekologiczne inicjatywy i sprawdź, co jeszcze możesz zmienić.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *