Jak osuszyć piwnicę po zalaniu?

Co zrobić po zalaniu piwnicy? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – piwnicę należy osuszyć. Jak to zrobić? Szczegóły na ten temat znajdziesz w dzisiejszym wpisie. 

Osuszanie piwnicy nie jest wcale takie proste. Wiele osób nie wie nawet, od czego zacząć. W niektórych przypadkach nie można od razu zająć się osuszaniem ze względu na nasze bezpieczeństwo. Jak zatem osuszyć piwnicę po zalaniu? Na pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. 

Jakie są przyczyny zalanej piwnicy?

Zanim rozpoczniesz proces osuszania piwnicy, w pierwszej kolejności powinieneś znaleźć przyczynę jej zalania. Jeśli w piwnicy jest wilgotno i woda zbiera się na jej ścianach, jest spora szansa, że przyczyną będzie zła izolacja – lub nawet całkowity brak izolacji poziomej – przeciwwodna czy przeciwwilgociowa. Jak rozwiązać ten problem? Najlepszym rozwiązaniem jest częste wietrzenie piwnicy oraz zadbanie o odpowiednie ogrzewanie. Oczywiście, w takiej sytuacji należy także wykonać prawidłową izolację. Zostawiając nieszczelną izolację przeciwwodną, można doprowadzić do sytuacji, gdy za jakiś czas problem się powtórzy i woda ponownie dostanie się do wnętrza piwnicy.

Problem wilgoci w Twojej piwnicy powraca? Winowajcą może być także instalacja wodno-kanalizacyjna. Sprawdź koniecznie, czy nie została uszkodzona. Jeśli tak, niezwłocznie zajmij się problemem!

Jak przygotować pomieszczenie przed osuszeniem piwnicy?

Kiedy już znajdziesz przyczynę zalania piwnicy, możesz rozpocząć prace związane z jej osuszaniem. Według informacji podanych na stronie https://ogrody24.pl/blog/post/zalana-piwnica-w-domu-jednorodzinnym-co-zrobic, na początku należy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Przede wszystkim odłącz prąd i prawidłowo zabezpiecz instalację. Sprawdź także, czy na ścianach piwnicy nie ma „przebić”. Kiedy już zadbasz o swoje bezpieczeństwo, wynieś wartościowe przedmioty z zalanej piwnicy i zdejmij wykładzinę z podłogi – jeśli się na niej znajduje i o ile jest to w ogóle możliwe. 

Jak osuszyć piwnicę w domu jednorodzinnym po zalaniu?

W sytuacji, gdy wody jest sporo w piwnicy, wypompuj ją za pomocą odpowiednio dobranej pompy: https://ogrody24.pl/pompy/pompy-zatapialne/pompy-do-odwodnien. Ewentualnie usuwaj wodę ręcznie za pomocą wiader, chociaż jest to metoda czasochłonna i stosunkowo mało wydajna. Pamiętaj również o tym, że piwnica szybciej wyschnie, jeśli otworzysz wszystkie okna i drzwi. To sprawi, że szybciej dojdzie do odparowywania wody. Szczególnie że woda bez problemu przenika przez fundamenty oraz ściany i trudno ją później usunąć, a okazuje się, że proces osuszania muru przebiega bardzo długo – w tempie 10 centymetrów rocznie. Lepiej więc zawczasu postawić na porządne wykonanie izolacji poziomej. Z tego właśnie powodu do osuszania piwnicy poleca się wykorzystywać dodatkowe, specjalne urządzenia – na przykład grzejniki, farelki czy dmuchawy. 

Jeśli zależy Ci na maksymalnie wydajnym rozwiązaniu, polecamy użyć osuszaczy kondensacyjnych. Efekty, jakie pozwalają uzyskać nowoczesne osuszacze kondensacyjne, z pewnością będą o wiele lepsze niż to, co mogłyby przynieść wspomniane wcześniej metody osuszania piwnicy. Aby jednak mieć pewność, że piwnica zostanie szybko i skutecznie osuszona, koniecznie zleć tę usługę specjalistom. Wyspecjalizowane w osuszaniu budynków firmy do osuszania używają innowacyjnych technologii – między innymi promienników mikrofalowych oraz elektroosmozy – dzięki czemu cała usługa przebiega stosunkowo szybko i sprawnie. 

Jak zabezpieczyć piwnicę przed zalaniem?

Po osuszaniu piwnicy koniecznie trzeba znaleźć winowajcę. Następnie należy zaplanować wszystkie czynności związane z odpowiednim zabezpieczeniem pomieszczenia przed ewentualnym kolejnym zalaniem. Jeśli doszło do awarii rur kanalizacyjnych lub rur hydraulicznych, koniecznie napraw uszkodzone części swojej instalacji. W przypadku zalania będącego skutkiem wysokiego poziomu wód podziemnych warto zastosować dodatkowe warstwy izolacyjne.

Zarówno naprawdę instalacji hydraulicznej czy kanalizacyjnej, jak i wykonanie dodatkowej izolacji, warto zlecić fachowcom. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że naprawy zostaną przeprowadzone prawidłowo, a ryzyko kolejnego zalania zmaleje.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *