zarobki ratownika medycznego

Ile zarabia ratownik medyczny?

Wielu młodych ludzi zastanawia się nad pracą ratownika medycznego. Jest ona trudna, ale wiąże się z niesieniem pomocy. Jednak niektórzy w taki właśnie sposób chcą spełniać się w życiu. Duże znaczenie ma także kwestia finansowa. Ile zarabia ratownik medyczny?

Co warto wiedzieć na temat zarobków ratownika medycznego w Polsce?

Wynagrodzenie ratownika medycznego w Polsce wcale nie należy do najwyższych. Wiele osób twierdzi, że nie jest ono proporcjonalne do stresu, wysiłku, zaangażowania, które wiążą się z wykonywaniem tego wymagającego zawodu. Co więcej, warto także podkreślić, że bardzo duża grupa osób realizuje obowiązki służbowe na podstawie indywidualnych kontraktów. Od końca 2021 roku ratownicy medyczni uznawani są za osoby, które wykonują inny zawód medyczny. Ponadto, od lipca 2022 roku ustawowa stawka miesięczna brutto osiągnie poziom 5322 zł. Jednakże regulacje te dotyczą ludzi, którzy pracują na umowie o pracę. Z osobami na indywidualnych kontraktach jest zupełnie inaczej. W zależności od różnych czynników zarabiają one od 25 do 40 złotych za godzinę. Ile zarabia ratownik medyczny naprawdę?

“W praktyce większość osób pracuje na indywidualnych kontraktach, a nie na podstawie umowy o pracę na etat. Dopiero pod koniec 2021 r. ratownicy medyczni zostali ujęci w przepisach jako jedna z zaszeregowanych grup zawodowych, a nie osoby wykonujące „inny zawód medyczny”. Według aktualnie obowiązujących przepisów, od 1 lipca 2022 r. ustawowa stawka wyniesie 5322 zł brutto miesięcznie.” – możemy przeczytać na stronie: https://ratownikmed.pl/ile-zarabia-ratownik-medyczny-w-polsce/

Wynagrodzenie ratownika medycznego, czyli jakie najważniejsze czynniki wpływają na pensję osoby wykonującej ten zawód?

Wysokość miesięcznej pensji ratownika medycznego pracującego w Polsce zależy od wielu różnych czynników. Wśród nich wymienia się między innymi kwestie związane z doświadczeniem, stażem pracy, lokalizacją, wykształceniem, a także liczbą godzin, która została przepracowana w danym miesiącu. Warto również wspomnieć o województwach, w których jest najlepiej pod tym względem. Zatem najwyższe wynagrodzenia otrzymują ratownicy medyczni, którzy realizują swoje obowiązki służbowe na terenie takich obszarów jak: Wielkopolska, Małopolska oraz Śląsk.

Wynagrodzenie ratownika medycznego, czyli co przedstawiają fakty

Główny Urząd Statystyczny informuje, że w naszym kraju w ratownictwie medycznym pracuje około 13 tysięcy osób. Dla zapewnienia wydolności całego systemu potrzeba kolejnych 15 tysięcy osób, których nie ma. Co więcej, bardzo wiele osób pracuje z uwzględnieniem stawki godzinowej, czyli na tak zwanych kontraktach. Duża grupa ludzi jeszcze nie tak dawno zaczynała pracę w ratownictwie stawką na poziomie 18 złotych za godzinę. Jest to naprawdę bardzo mało. Są jednak zapowiedzi, które informują o tym, że stawka osoby pracującej w tym zawodzie ma wzrosnąć do 40 złotych na godzinę, a nawet 60 po uwzględnieniu benefitów oraz dodatków do pensji. Nie należy zapominać też o tym, że wielu ratowników pracuje tak długo, że znacznie przekraczają oni normalny wymiar pracy. Jest to dla nich konieczne, aby mogli zyskać odpowiednie środki finansowe na godne życie.

Wynagrodzenie ratownika medycznego, czyli na jakie dodatki i benefity mogą liczyć przedstawiciele tego zawodu?

Ratownicy Medyczni otrzymują również różnego rodzaju dodatki. W przypadku umowy o pracę jest to 30 procent stawki godzinowej, którą wylicza się na podstawie wynagrodzenia zasadniczego. Z kolei osoby, które są na umowach cywilnoprawnych, mogą liczyć na dodatek w wysokości 30 procent bazowej stawki godzinowej. Istotne jest również to, że przedstawiciele tego zawodu uzyskują również inne dodatki, a mianowicie dodatki wyjazdowe. Kształtują się one na poziomie 15 procent. Do pensji dokłada się także inne elementy składowe, a mianowicie dodatek stażowy, premie, dodatki za pracę realizowaną w dni świąteczne lub w godzinach nocnych. Wspomnieć należy też o różnego rodzaju benefitach. Często są to karnety do siłowni, ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, polisa na życie, dofinansowanie różnych kursów czy szkoleń zawodowych.

Zawód ratownika medycznego wymaga wiele zaangażowania, cierpliwości, odporności na stres i innych ważnych cech. Co więcej, droga do wymarzonego zawodu jest także dość długa. W odróżnieniu od tego, co było kiedyś, teraz trzeba ukończyć studia, odbyć praktykę, a także zdać egzamin państwowy. Niestety wynagrodzenie nie jest wysokie i proporcjonalne do tego, jaką pracę trzeba w profesję włożyć, jednak dla niektórych możliwość pomagania ludziom jest najważniejsza i nie zastąpią tego żadne pieniądze.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *