Zaprojektowanie wnętrza nie jest łatwym zadaniem, o czym przekonało się wiele osób, które podjęły się tego wyzwania. Czasem trudno jest stworzyć coś, co będzie w pełni zgodne z wizją w swojej głowie. Podczas projektowania znaczenie ma wiele kwestii, liczy się dobór odpowiednich kolorów, faktur i rozmiarów oraz rozmieszczenie poszczególnych elementów i właściwe dobranie ich do siebie. Wszystko musi tworzyć spójną całość, a zwykle po drodze pojawiają się bariery architektoniczne. W przypadku braku czasu, umiejętności i wiedzy świetną opcją będzie skorzystanie z usług doświadczonego profesjonalisty w postaci projektanta wnętrz.
Projektant wnętrz pomoże w stworzeniu wymarzonej aranżacji
Jeśli komuś marzy się stworzenie projektu wnętrza zgodnie ze swoimi indywidualnymi potrzebami, preferencjami i możliwościami finansowymi, to warto znaleźć dobrego architekta. Pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze, uchronić przed kosztownymi błędami aranżacyjnym. Projektant w oparciu o wytyczne swojego klienta będzie w stanie stworzyć wystrój odpowiadający jego wymaganiom. Znaczenie mają ściany działowe, umeblowanie, oświetlenie, kolorystyka, dekoracje itd. Architekt zadba o to, aby pomieszczenia były funkcjonalne, przytulne i komfortowe. Będzie mieć na uwadze walory zarówno użytkowe, jak i estetyczne. Doskonałe wie, jak doświetlić poszczególne miejsca i rozmieścić gniazdka elektryczne, jaki rozkład sprzętów będzie odpowiedni. Profesjonalnie zaprojektowane wnętrza wyglądają bardzo nowocześnie. Znika konieczność marnowania czasu i energii na chodzenie po licznych sklepach w celu znalezienia odpowiednich elementów wyposażenia. Architekt wnętrz zajmie się doborem najlepszych mebli i dodatków, nadzorem budowlanym. Będzie czuwać nad tym, czy projekt jest realizowany terminowo, zgodnie z planem i z zachowaniem należytej staranności. Ma bogatą sieć kontaktów, współpracuje z hurtowniami, przez co można liczyć na atrakcyjniejsze ceny. Projektant wnętrz dopilnuje organizacyjnej strony projektu i jego koordynacji.
Jakie usługi świadczy architekt wnętrz?
Na projektowanie wnętrz składa się wiele czynności. W pierwszej kolejności powstaje projekt funkcjonalny, który zawiera układy pomieszczeń, zmiany budowlane, wytyczne instalacji sanitarnej i elektrycznej. Jeśli klient zatwierdzi projekt koncepcyjny, to przechodzi się do projektowania i wizualizacji 3D. Następny etap dotyczy wykonania rysunków mebli, stolarki, architektury. W projekcie zostaną zawarte kwestie dotyczące sufitów, podłóg, posadzek, użytych materiałów, wzornictwa, kolorystyki, elementów ozdobnych, drzwi, zabudowy. Projektowanie dotyczy też detali w postaci sztukaterii, dekoracji ściennych, płaskorzeźb itd. Po rozrysowaniu wszystkiego przychodzi czas na podział kosztów w oparciu o ustalony z klientem budżet. Jeśli ktoś zastanawia się nad tym, za co konkretnie płaci się architektowi wnętrz, to powinien wiedzieć, że na cenę nie składa się wyłącznie projekt. Wlicza się do niej wykonanie, wiedzę, gwarancję, oszczędność czasu i pieniędzy oraz zaufanie.
Z jakimi kosztami wiąże się współpraca z architektem wnętrz?
Główną usługą świadczoną przez architekta wnętrz jest projekt koncepcyjny. Stanowi on bazę do dalszych działań, po jego stworzeniu można stwierdzić, czy chce się dalej współpracować z danym usługodawcą, czy też może lepiej będzie poszukać innego architekta. Projekt koncepcyjny stanowi wizję aranżacji poszczególnych pomieszczeń, jego stworzenie to koszt rzędu 80-100 złotych za każdy metr kwadratowy. Warto jednak mieć na uwadze to, że korzystanie z usług samodzielnego architekta wnętrza jest tańszym rozwiązaniem i to nawet o połowę w porównaniu z ofertą profesjonalnego biura projektowego. Jeszcze mniej zapłaci się w przypadku studenta architektury, ale kwestiami spornymi są jego doświadczenie i kompetencje. Może być to tylko pozorna oszczędność. Za kompleksowy projekt, który zawiera projekt koncepcyjny i wykonawczy wraz ze szczegółowymi rysunkami technicznymi, wymiarami, zastosowanymi produktami i materiałami, trzeba zapłacić 130-160 złotych za metr kwadratowy. W projekcie znajdują się: rozmieszczenie wszystkich niezbędnych instalacji i dokładne instrukcje prac, które musi wykonać ekipa. Samo stworzenie go zajmuje sporo czasu, najczęściej do sześciu tygodni.