co to jest audiobook

Co to jest audiobook i czy warto wybrać tę formę?

Audiobooki, czyli książki elektroniczne to wspaniała alternatywa dla tradycyjnych książek drukowanych. Zawierają one nagranie dźwiękowe przedstawiające daną pozycję czytaną przez lektora. Dzięki temu można się zapoznać z treścią np. biegając, jeżdżąc samochodem czy wykonując różne obowiązki domowe. Warto zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat tego typu pozycji. 

Czym dokładnie jest audiobook?

Jak wspomniano wcześniej audiobook to książka, którą można słuchać zamiast czytać. Nagranie może być zapisane na różnych nośnikach danych. Często jest ono czytane przez znane i lubiane osoby lub przez profesjonalnych lektorów lub aktorów dubbingowych. 

Warto zaznaczyć, że jeżeli nagranie jest dodatkowo wzbogacone o różne efekty specjalne jak np. dźwięki natury, przejeżdżających samochodów itd. to mowa o słuchowisku. Tego typu nagrania zwykle dedykowane są najmłodszym dzieciom, chociaż na rynku dostępne jest także wiele słuchowisk specjalnie dla dorosłych. 

Inne rodzaje audiobooków 

Wbrew pozorom audiobooki nie tylko przedstawiają różne dzieła literackie. Ta forma świetnie sprawdza się także do nauki języków obcych. W ten sposób można osłuchać się z danym językiem i jego prawidłową wymową. Audiobooki do nauki języków to bardzo dobra propozycja przede wszystkim dla osób, które nie mają czasu czy możliwości uczestnictwa w lekcjach organizowanych przez szkołę językową. 

Na czym można słuchać audiobooków?

Dziś możemy odtwarzać nasze ulubione pozycje wygodnie za pomocą aplikacji. Audioteka.com to miejsce, gdzie można słuchać audiobooków non stop, przy pomocy swojego telefonu, pobierając aplikację na iOS lub Android, a także za pomocą Bluetooth i Car Play lub Android Auto w samochodzie. 

Jest to bardzo wygodne i można słuchać swoją ulubioną historię w każdym miejscu, bez względu na to co się aktualnie robi. 

Kto najczęściej wybiera audiobooki?

Audiobooki to świetna możliwość pozwalająca na zapoznanie się z ulubioną i interesującą lekturą podczas wykonywania różnych czynności. Można słuchać wybranych nagrań np. sprzątając, biegając, czy jadąc do pracy. 

Bardzo często z tej formy korzystają rodzice, którzy chcą zapewnić swoim dzieciom wartościowe atrakcje. Audiobooki to lepsze rozwiązanie niż bajki. Słuchając ich maluchy rozwijają wyobraźnię. 

Kolejną grupą odbiorców audiobooków są kierowcy, a szczególnie osoby, które spędzają większość czasu w trasie. Słuchanie książek po drodze bardzo umila czas i sprawia, że podróż mija szybciej. Ponadto po audiobooki chętnie sięgają także osoby zapracowane, którym zwyczajnie brakuje czasu na ulubioną lekturę. 

Zalety audiobooków 

Słuchanie audiobooków ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim słuchając historii czytanych przez dobrze dobranych lektorów można się przenieść do świata bohaterów i łatwo zagłębić w fabułę. Ponadto audiobooków można słuchać wszędzie. Jest to dobre rozwiązanie podczas spacerów, sprzątania, jazdy samochodem, na rolkach lub na rowerze, w autobusie, pociągu, w saunie czy w czasie opalania. Najlepszy audiobook umili każdą chwilę. 

Dużą zaletą audiobooków jest także możliwość ich odtwarzania praktycznie na wszelkich odtwarzaczach, dzięki czemu nie trzeba kupować specjalnych sprzętów. Audiobooki są także dostępne w wielu miejscach. Można je znaleźć np. na Audioteka.com, która posiada bardzo szeroką ofertę książek elektronicznych np. Szeptucha audiobook.  

Wady audiobooków 

Audiobooki mają naprawdę wiele zalet. Wiele osób uważa, że praktycznie nie można wskazać żadnych wad. Warto jednak zaznaczyć, że jest to rozwiązanie dalekie od tradycyjnego. W dzisiejszych czasach, gdy społeczeństwo czyta coraz mniej, a czytanie ze zrozumieniem jest dla wielu osób trudne, warto bardziej namawiać do czytania klasycznych książek niż słuchania audiobooków. 

Audiobooki stają się coraz bardziej popularne. Można je słuchać w wielu okolicznościach, wykonując codzienne obowiązki. Ponadto głos dobrego lektora sprawia, że przeniesienie się do miejsca akcji staje się jeszcze bardziej przyjemne. Osoby, które nie mają czasu na czytanie książek z pewnością powinny zdecydować się na to rozwiązanie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *