Sposób odżywiania jest kluczowy dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych mruczących ulubieńców. Na prawidłową dietę składają się takie czynniki, jak: dobór odpowiedniego pokarmu dla zwierząt, optymalne dawkowanie, a także liczba spożywanych przez mruczka posiłków. Jeżeli zastanawiasz się, jak często karmić kota, sprawdź porady specjalistów marki ShebaⓇ!
Jak często karmić kota? Zasady optymalnego żywienia
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile razy dziennie je kot. Naturalny sposób odżywiania się mruczków opiera się na przyjmowaniu niewielkich ilości pokarmu od kilku do nawet kilkunastu razy na dobę. Nasi podopieczni zaglądają do miseczek zarówno w dzień, jak i w nocy, dlatego warto zostawiać im świeżą dawkę suchych granulek, kiedy wychodzimy rano do pracy i gdy kładziemy się spać.
Ile mokrego pokarmu powinien jeść kot i kiedy mu go podawać? Specjaliści z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham zalecają żywienie mruczków pokarmami mokrymi i suchymi, ze zdecydowaną przewagą tych pierwszych. Jedzenie mokre powinno pokrywać 90% łącznej masy posiłków przyjmowanych przez pupila w ciągu dnia. Taki sposób karmienia jest dla kotów optymalny, ponieważ mogą one skorzystać z zalet obu rodzajów jedzenia. Karmy mokre zawierają około 80% wody, co sprzyja prawidłowemu nawodnieniu kotów, które często same piją zbyt mało. Dodatkowo wilgotne dania są około 4 razy mniej kaloryczne niż suche granulki, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać szczupłą sylwetkę ulubieńca. Takie dania są także bardzo smaczne i aromatyczne. Z kolei twarda i chropowata struktura suchych pokarmów wspiera usuwanie płytki nazębnej, co pozytywnie wpływa na zachowanie higieny jamy ustnej.
Dobrą praktyką jest zapewnienie pupilowi porcji mokrego jedzenia na śniadanie i kolację. Możemy wówczas kontrolować czas spożywania posiłku przez naszego mruczącego przyjaciela i zabrać miseczkę z resztkami po 20–30 minutach od podania. Należy unikać sytuacji, w których pokarm zalega w naczyniu przez długi czas. Smakowite kąski wietrzeją i stają się nieatrakcyjne, tracą też właściwości odżywcze, a dodatkowo mogą się psuć, narażając czworonoga na niebezpieczeństwo dolegliwości żołądkowych. Zleżały pokarm przyciąga także insekty. Kiedy zauważymy, że mruczek nasycił się i odszedł od miseczki, powinniśmy ją zabrać i przygotować do ponownego użycia. Poza jedzeniem pełnoporcjowym warto stosować także specjalne przysmaki dla kotów. Pamiętajmy jednak, aby suma kalorii z przekąsek nie przekraczała 10% dziennej dawki energii. Tego rodzaju smakołyki sprawiają kotu przyjemność, urozmaicają jego dietę, a także mogą pełnić dodatkowe funkcje np. wspomagają usuwanie z przewodu pokarmowego połkniętej sierści lub sprzyjają higienie jamy ustnej.
Ile kot powinien jeść? Dawkowanie posiłków i porady żywieniowe
Ważną kwestią jest nie tylko to, ile razy dziennie karmić kota, lecz także jak dawkować jego posiłki. Najlepsza dieta czworonoga to ta składająca się z pełnoporcjowego jedzenia dla zwierząt, które jest dobrane z uwzględnieniem takich czynników, jak:
- wiek kota,
- jego rasa lub masa ciała,
- poziom aktywności fizycznej,
- stan zdrowia/ stan fizjologiczny (np. przebyty zabieg kastracji).
To, ile kot powinien jeść w ramach jednego posiłku, jest określone na opakowaniach produktów. Znajdujące się tam tabele żywienia pomagają właściwie dawkować dany pokarm. Dobrą praktyką jest również zasięgnięcie porady dietetyka lub lekarza weterynarii.
Należy pamiętać, że koty mają naturalną potrzebę różnicowania posiłków pod względem smaku i konsystencji (ale nie składu!). Twój mruczący ulubieniec będzie najszczęśliwszy wówczas, gdy każdy jego posiłek będzie smakował nieco inaczej i miał inną teksturę. Marka ShebaⓇ oferuje wiele wykwintnych dań (o smakach mięsnych, rybnych i z dodatkiem warzyw), które zadowolą nawet najbardziej wybrednego kociego konesera. Przekonaj się, jak bardzo Twój pupil może być usatysfakcjonowany!