Zakładanie łapki na myszy wydaje się czynnością banalnie prostą. Nie jest tak, bowiem nieodpowiednio ją wykonując, można nawet zrobić sobie krzywdę. Przy źle założonej łapce na myszy, żadna mysz bez wątpienia się nie złapie. Jak założyć łapkę na myszy?
Naciąganie sprężyny
Łapka na myszy to przedmiot z metalowym elementem, połączonym ze sprężyną. Element się naciąga, blokuje drucianą częścią o blaszkę, która ma wystający element. Na nim – na przykład – możemy nadziać ser, który skusi mysz. W momencie, gdy mysz będzie próbowała ściągnąć ser, poruszy blaszką, uruchamiając mechanizm sprężynowy. Mysz zostanie złapana.
Bardzo ważne jest, by druciana część była zablokowana wyłącznie o brzeg blaszki. W innym przypadku mysz ściągnie pokarm z uchwytu i nie uruchomi łapki.
Miejsce ustawienia łapki ma znaczenie
Zawsze należy stawiać łapkę w miejscu, gdzie mogą poruszać się myszy. Idealnym miejscem jest brzeg podłogi i ściany, na przykład za meblem. Przebiegając w takim miejscu, mysz z pewnością trafi na łapkę. Ustawiając ją – na przykład – na środku pomieszczenia, szansa na to, ze mysz będzie akurat tamtędy przechodzić, jest o wiele mniejsza.