Trądzik jest niekomfortową i trudną w wyleczeniu chorobą skóry. Sprawdź nasze rady i dowiedz się, jaka dieta w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją zagwarantuję piękną i gładką cerę!
Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania trądziku?
Niekomfortowe krosty na twarzy, wypryski i zaskórniki to problem, z którym borykają się ludzie na całym świecie. Trądzik jest chorobą dermatologiczną, która może dotknąć każdego oraz w każdym wieku.
Jego przyczyny są różnorodne i trudno jest określić je jednoznacznie. W przypadku młodzieży najczęściej wina leży po stronie hormonów oraz szeregu dodatkowych zmian zachodzących w organizmie. Gdy cała gospodarka hormonalna dojrzewa, gruczoły łojowe pracują coraz intensywniej, a dodatkowo pojawia się stres, przetworzona żywność i nieodpowiednie kosmetyki, niedoskonałości skórne pojawiają błyskawicznie.
U wielu kobiet zmiany trądzikowe związane są bezpośrednio z cyklem miesiączkowym i poziomem hormonów męskich. Podobnie działa to w okresie ciąży. Gdy cały organizm musi natychmiast dostosować się do nowej sytuacji, płynność wielu procesów jest zaburzona.
Trądzik ma wiele typów, często pojawia się także w pierwszych miesiącach życia dziecka.
Czy trądzik niemowlęcy jest niebezpieczny?
Trądzik niemowlęcy przyjmuje zwykle postać drobnej wysypki. Pojawia się w pierwszych tygodniach po porodzie i zanika samoistnie w okolicy 3 miesiąca.
Zwykle nie jest bardzo uciążliwy i nie wywołuje swędzenia czy bólu. Niestety jest to schorzenie dotykające aż 20% dzieci. Zwykle występuje u chłopców.
Zmiany pojawiające się w tym okresie to niewielkie grudki, krostki oraz zaskórniki. Zlokalizowane są głównie na policzkach oraz brodzie, czasem także na powiekach. Sporadycznie może występować także na karku i klatce piersiowej.
Trądzik niemowlęcy także ma podłoże hormonalne. Zwykle wynika on z niewystarczająco rozwiniętego układu hormonalnego, który w pierwszych tygodniach życia musi dojrzeć. Co więcej, skóra u noworodków i niemowląt zwykle wykazuje delikatny łojotok oraz nadprodukcje sebum.
Chcąc prawidłowo zdiagnozować trądzik noworodkowy, zwykle konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, ponieważ łatwo można pomylić go z potówkami czy prosakami. Czasem przyczyna trądziku w tym okresie związana jest także z nadmierną pielęgnacją opartą o olejki i oliwki.
Nie są to jednak zmiany bardzo poważne. Odpowiednia higiena oraz stosowane miejscowo środki antybakteryjne powinny w zupełności wystarczyć.
Jakie składniki z domowej kuchni mogą przydać się w walce z niedoskonałościami cery?
Opracowana przez profesjonalistów mapa twarzy precyzyjnie wskazuje przyczynę zmian skórnych w zależności od ich umiejscowienia. Dzięki temu można z łatwością wyeliminować pewne produkty spożywcze, zadbać o zdrowie konkretnych organów czy zmianę trybu życia.
W diecie osoby ze skórą trądzikową nie może zabraknąć owoców i warzyw, których wysoka zawartość witamin oraz wody przyczynia się do szybszego oczyszczania się organizmu.
Dodatkowo doskonale sprawdzają się produkty o działaniu przeciwzapalnym, np. imbir, miód oraz cytryna.
Do codziennej pielęgnacji warto wdrożyć np. owsiankę. Świetnie sprawdza się podczas delikatnego oczyszczania i złuszczania cery trądzikowej. Zaparzone lub zmielone płatki pozostawiają skórę gładką i z obkurczonymi porami.
Jaka dieta może poprawić wygląd skóry trądzikowej?
Dieta wspomagająca leczenie stanów zapalnych i zmian trądzikowych powinna być prosta i opierająca o nieprzetworzone produkty. Przede wszystkim jadłospis musi zawierać dużą ilość sezonowych warzyw i owoców oraz zdrowe oleje.
Świetnie sprawdzają się także pestki, nasiona czy orzechy. Dostarczają one ogromnych ilości mikroelementów oraz zdrowych tłuszczy.
Świetnie sprawdzą się także ryby.
Czego warto unikać, borykając się ze zmianami skóry?
W trakcie leczenia trądziku są także produkty, których warto unikać. Nieskazane są oczywiście wszelkiego typu słodycze, alkohol oraz używki. Posiłki nie powinny zawierać wysokoprzetworzonych składników o dużej zawartości soli.
Czynnikiem zapalnym może być także nabiał, czekolada oraz bardzo ostre przyprawy. U niektórych osób nie sprawdzają się również rzeczy smażone, zwłaszcza na głębokim oleju.