Taras to przestrzeń łącząca wnętrze budynku z ogrodem. Powierzchnia ta powinna zapewniać komfort wypoczynku, a zarazem spójnie komponować się z roślinnością.
Taras jest powierzchnią utwardzoną. Materiał użyty do wykonania podłogi tarasu na gruncie powinien być funkcjonalny, a więc odporny na warunki eksploatacyjne oraz łatwy w utrzymaniu, a zarazem estetyczny. Nowoczesne wyroby budowlane umożliwiają spójne połączenie powierzchni tarasowej ze stylem ogrodowych ścieżek.
W jakich warunkach eksploatacyjnych jest użytkowany taras?
Taras jest zewnętrzną częścią budynku. Powierzchnia tego typu z funkcjonalnego punktu widzenia zazwyczaj otwiera salon na ogród. Ze względu na lokalizację przestrzeń tarasowa powinna być spójna pod względem stylistycznym ze środkiem budynku.
Powierzchnia tarasu w trakcie eksploatacji narażona jest na działanie czynników atmosferycznych. Strefa ta pozostaje pod wpływem wysokich i niskich temperatur oraz okresowo wysokich poziomów wilgotności powietrza. W okresie zimowym taras jest narażony na działanie mrozu.
Ze względu na trudne czynniki eksploatacyjne oddziałujące na taras na etapie wyboru materiału posadzki warto skupić się na wyrobach, które charakteryzują się odpornością na działanie warunków pogodowych. Takie właśnie są płyty tarasowe, które oprócz niepodatności na wpływ czynników atmosferycznych charakteryzują się znaczną wytrzymałością i sztywnością.
Jaki materiał najlepiej sprawdzi się do tworzenia tarasów i ogrodowych ścieżek?
Jak już wspomniano, rekomendowanym materiałem do tworzenia nawierzchni tarasowych oraz innych utwardzonych powierzchni w ogrodzie są płyty tarasowe. Elementy tego typu są wytwarzane na bazie mieszanki betonowej, dzięki czemu zyskują bardzo wysokie parametry użytkowe. Płyty tarasowe z betonu nie są podane na wilgoć oraz cykle zamrażania i rozmrażania. Elementy te charakteryzują się także znaczną wytrzymałością i sztywnością. Stosunkowo duży wymiar pojedynczej płyty w rzucie sprawia, że prace nad wykonaniem nawierzchni tarasu przebiegają w bardzo sprawnym tempie.
Warto pamiętać, że płyty brukowe oprócz na nawierzchniach tarasowych mogą być z powodzeniem zastosowane do tworzenia ogrodowych ciągów komunikacyjnych. Płyty z betonu bardzo dobrze prezentują się jako elementy bezpośrednio sąsiadujące ze sobą, ale także ułożone z zachowaniem kilkucentymetrowego odstępu. Drugi trend jest szczególnie modny w ostatnim czasie. Ścieżki z płyt brukowych charakteryzują się bardzo wysoką funkcjonalnością, a przy tym harmonijnie komponują się z zielenią ogrodową.
Elementy na bazie mieszanki betonowej do ogrodu wbrew pozorom mogą być utrzymane w innej kolorystyce niż szarość. Użycie zaawansowanych technik produkcyjnych umożliwia tworzenie płyt utrzymanych w stylu betonu architektonicznego, imitujących drewno, pokrytych szlachetnym kruszywem lub wyglądających jak naturalne kamienie i skały.