Jak zmierzyć poziom hałasu w mieszkaniu?

PytaniaKategoria: 🏠 DomJak zmierzyć poziom hałasu w mieszkaniu?
Patryk zapytał 3 lata temu

Jak zmierzyć poziom hałasu w mieszkaniu?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Wiele osób ucieka na wieś, bym tam kupić dom. Nic dziwnego. Przyciąga ich cisza. Mogą tam odpocząć. Natomiast w mieście, szczególnie w bloku, jest głośno i mało przyjemnie. Na szczęście można jakość stłumić różne dźwięki. Ale nie sposobach na to będzie ten artykuł, tylko o tym, jak zmierzyć poziom hałasu w mieszkaniu?
 
Rodzaje dźwięku i różne natężenie
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na główne pytanie, wymienimy typy dźwięków, jakie można usłyszeć, przebywając w miejskim mieszkaniu. Wyraża się je w decybelach, a należą do nich (zaczynając od najniższych) m.in.: oddech, szept, gotująca się woda, praca komputera, odkurzacz, muzyka, jadące samochody, koncerty itd. Hałas o natężeniu do 35 dB nie będzie przeszkadzał, ale wszystkie powyżej 70 dB staną się irytujące. Z kolei te większe niż 100 dB mogą szkodzić zdrowiu. Dlatego warto mierzyć poziom dźwięku i w razie potrzeby zgłaszać go do odpowiednich służb (chociażby straży miejskiej czy sanitariatu).
 
Jak zmierzyć poziom hałasu w mieszkaniu – dwie metody
Najlepiej zrobić to za pomocą przeznaczonych do tego profesjonalnych urządzeń, czyli decybelomierzy. Taki pomiar będzie na pewno nieco dokładniejszy niż za pomocą specjalnych aplikacji, która każdy może pobrać z internetu na swój smartfon. Ważne, aby taką czynność przeprowadzać przez godzinę, a na koniec wyciągnąć odpowiednią średnią. Z kolei poziom wszelkich odgłosów na zewnątrz warto sprawdzić, używając map akustycznych.