Jak rozpalić w piecu centralnym?

PytaniaKategoria: 🏠 DomJak rozpalić w piecu centralnym?
Krzysiek zapytał 3 lata temu

Jak rozpalić w piecu centralnym?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Rozpalenie ognia w piecu centralnym to łatwe zadanie, jednak można popełnić przy nim błędy, przez które konieczne będzie ponowne podpalanie. Jak rozpalić w piecu centralnym?
 
Papier, drewno, węgiel
Palenisko musi być oczywiście oczyszczone z popiołu i niespalonego węgla, więc tą pracę należy wykonać na początku. Następnie na dolnej części paleniska należy ułożyć lekko zgnieciony papier, na nim zaś – na przykład – karton. Wystarczy kilka kawałków. Dzięki temu, że jest pognieciony, powietrze z łatwością dostanie się do środka, co przyspieszy palenie. Na kartonie trzeba ułożyć kilka kawałków cienkiego i suchego drewna, na nim kilka kawałków suchego i grubszego drewna. Na koniec zaś niewielką ilość węgla.
 
Otwarty popielnik to podstawa
Po ułożeniu papieru, drewna i węgla otwieramy popielnik, by powietrze dostawało się do komory spalania. Następnie podpalamy papier i zamykamy palenisko. Po kilku minutach, gdy drewno i węgiel zajmą się ogniem, możemy dodać więcej węgla. Ponownie komorę spalania. Gdy w piecu wytworzy się z węgla żar, można przymknąć popielnik. Dodawanie węgla powinno się wykonywać przez górne drzwiczki pieca. Przed otwarciem górnych drzwiczek pieca, zawsze jednak trzeba otworzyć popielnik, w przeciwnym razie otwarcie górnych drzwiczek pieca może spowodować niebezpieczne wybuchy w palenisku. Warto tego unikać. Gdy żar w piecu się wypali, a temperatura na piecu spadnie, można oczyścić komorę spalania i popielnik, a następnie od nowa rozpalić ogień.