Jak obliczyć kubik desek?

PytaniaKategoria: 🧱 RemontJak obliczyć kubik desek?
Marcin zapytał 3 lata temu

Jak obliczyć kubik desek?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Kubik to popularna nazwa jednego metra sześciennego danego materiału, na przykład desek. Chcąc kupić kubik desek, trzeba jednak wiedzieć czy sprzedawana ilość to rzeczywiście kubik. Jak obliczyć kubik desek?

Równe deski
Przy deskach równej grubości, szerokości i długości, można obliczyć kubik w bardzo dokładny sposób. Wystarczy pomnożyć grubość, długość i szerokość deski, a następnie pomnożyć to przez ilość desek. Wynik wynoszący powyżej cyfry jeden, oznacza, że desek jest kubik lub więcej. Wynik po przecinku – na przykład 0.5, oznacza, że desek jest pół metra sześciennego, a więc pół kubika

Nierówne deski
Przy nierównych deskach, najprościej obliczyć kubik, mnożąc szerokość, długość i wysokość ułożonej pryzmy desek. Bardzo ważne jest to, by były ułożone na kształt prostopadłościanu, a pomiędzy deskami było jak najmniej wolnej przestrzeni. Tu także wynik powyżej cyfry 1 oznacza, że desek jest więcej niż kubik. W tym przypadku jednak trzeba pamiętać, że w wyniku uwzględnione są też puste przestrzenie pomiędzy deskami, a więc nie będzie to wynik w 100% dokładny.

Naprawa deski
Może się również okazać, że będziesz miał problem z pęknięciem lub podobnymi uszkodzeniami. W tym celu sugeruje się skorzystanie z pomocy fachowca lub udania się do stolarza, który z pewnością pomoże w szybkim rozwiązaniu niechcianego problemu.