Jak i czym obcinać psu pazury?

PytaniaKategoria: 🐕 ZwierzętaJak i czym obcinać psu pazury?
Paulina zapytał 3 lata temu

Jak i czym obcinać psu pazury?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Mając w domu pieska, traktuje się go jak członka rodziny. Dlatego o należy o niego w różny sposób dbać. I nie chodzi tylko o regularne wizyty u weterynarza. Mowa także o czynnościach, które możemy przeprowadzić sami w domu. Zalicza się do nich np. skracanie pazurów. W tym artykule odpowiemy na pytanie: jak obcinać psu pazury, aby robić to skutecznie?
 
Ważny zabieg
Pamiętajmy, że psie paznokcie muszą być skracane z kilku powodów. Pierwszym wskazaniem jest to, że nie ścierają się one w trakcie zabaw na miękkiej powierzchni. Drugim natomiast wyrastający, niemający styczności z podłożem, piąty pazur.
Zabieg taki wykonuje się także dla samego komfortu pupila. Wtedy będzie się mieć pewność, że nie będzie od odczuwał bólu podczas biegania. Co więcej, nie zachoruje na zwyrodnienia stawów czy nadwrażliwość łap.
 
Jak obcinać psu pazury?
Ostrożnie, spokojnie, ale jednocześnie stanowczo, dokładnie i szybko. Warto również robić to o właściwej porze dnia. Najlepiej, aby pies miał wtedy miękkie paznokcie (wcześniej zamoczone w wodzie). Należy oczywiście głaskać pupila i przekonać do leżenia na boku.
Przyda się także światło latarki, dzięki któremu nie uszkodzimy żywej części pazurów. Samo obcinanie trzeba przeprowadzać pod kątem 45 stopni, pamiętając o tym, by zachować odstęp około 1 mm od tzw. macierzy (mocno ukrwiony rdzeń).
 
Jakich narzędzi użyć?
Nie bez znaczenia będą jeszcze odpowiednie narzędzia. Absolutnie nie można stosować ludzkich cążek. Tutaj sprawdzą się tylko specjalne obcinacze, dopasowane do kształtu pazurów zwierzęcych. Dzięki temu, że mają okrągły kształt ostrza, łatwo poradzą sobie z psimi paznokciami.