Jak dolać olej do silnika?

PytaniaKategoria: 🚗 MotoryzacjaJak dolać olej do silnika?
Arkadiusz zapytał 3 lata temu

Jak dolać olej do silnika?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Prawidłowy poziom oleju w silniku jest bardzo istotny. Zbyt mało lub zbyt dużo oleju w misce olejowej to wysokie ryzyko awarii silnika. Jak dolać olej do silnika, by uzyskać prawidłowy jego poziom?
 
Dobór oleju jest bardzo ważny
Warto pamiętać, że można dolewać tylko olej o określonych parametrach, najlepiej taki sam, jaki jest już w silniku. Informacje na temat tego jaki olej jest w silniku, można znaleźć na naklejce, naklejanej w komorze silnikowej przez mechanika podczas wymiany oleju.
 
Dolewanie oleju
Przed dolaniem oleju, trzeba postawić samochód na równej powierzchni i przy zimnym silniku sprawdzić jego poziom. W tym celu trzeba wyciągnąć bagnet, który do tego służy. Łatwo go znaleźć w komorze silnika. Bagnet należy oczyścić, włożyć i wyjąć ponownie. Ślad oleju na bagnecie, gdzie są oznaczenia maksymalnego i minimalnego poziomu oleju, jasno wskazuje czy jego poziom jest właściwy.
 
Olej zawsze dolewa się niewielkimi porcjami, by nie przekroczyć maksymalnego jego poziomu, Wlewa się go do otworu zamkniętego zakrętką, najczęściej oznaczoną graficznie, często też posiadającą napis “oil”. Po odczekaniu kilku minut, w czasie których dolany olej spłynie do miski olejowej, można powtórzyć pomiar i ewentualnie dolewanie.