Co to znaczy w8?

PytaniaKategoria: InneCo to znaczy w8?
Olga zapytał 3 lata temu

Co to znaczy w8?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Wszyscy żyjemy coraz szybciej, szybko pracujemy, uczymy się a relaksować nie każdy się potrafi. Nic dziwnego, że nawet pisanie jakikolwiek wiadomości tekstowym skracamy do minimum.
 
Powstało wiele różnych skrótów używanych szczególnie w Internecie, lecz nie każdy wie co to znaczy w8, b4 czy może l8. W tych przykładach mamy do czynienia z angielską grą fonetyczną. Otóż “W8” oznacza “czekaj”, po angielsku “wait”. Skąd pomysł żeby zapis skrócić do jednej litery i cyfry?

A zatem “ait” i “eight” – co oznacza cyfrę 8, po angielsku fonetycznie brzmi bardzo podobnie, w rezultacie przed 8 postawiono “w” i tak powstał skrót. Analogicznie sytuacja wygląda w dwóch pozostałych przykładach: “B4” po angielsku oznacza “before” tłumaczone na polski jako “przed”. Cyfra 4 w języku angielskim “four” jest bardzo często używana w tym podobnych skrótach, dlatego że jej fonetyczne brzmienie można wsadzić w wiele wyrazów. Tak, też wstawiono ją do skrótu słowa “przed”.

Ostatni przykład może być dla niektórych mylny, bo nie chodzi o zwolnienie lekarskie a spóźnienie, z angielskiego “late”. Tak jak wcześniej wspominamy “ait” i “eight’ wymawia się podobnie, tak samo jest ze zlepkiem liter “ate”, stąd naturalnie do 8 doklejono “L”.