Wszystkie budynki, nie tylko mniejsze domy jednorodzinne, ale też szkoły, fabryki itp. są przyłączone do sieci elektrycznej. Mamy przecież XXI wiek, więc bez stałego dostępu do prądu nie ma życia i pracy. Należy jednak pamiętać, że każdy z obiektów różni się odpowiednio zaprojektowaną wielkością mocy przyłączeniowej.
Moc przyłączeniowa – definicja
Sprawdźmy zatem, co to jest moc przyłączeniowa. Okazuje się, że jest to maksymalna wartość mocy, jaką można pobrać z sieci. Oczywiście bez obaw, że pojawią się uszkodzenia całej instalacji czy jakiekolwiek przerwy w poborze energii elektrycznej.
Zdarza się jednak, że taką wartość przekroczymy. Co wtedy? Wówczas uruchomią się zamontowane w przyłączu zabezpieczenia. Nie będzie można korzystać z prądu, chyba że nastąpi wymiana zabezpieczenia. Dlatego warto w pewnych sytuacjach zwiększyć moc przyłączeniową.
Kiedy szczególnie przyda się wzrost mocy przyłączeniowej?
Wiemy już, co to jest moc przyłączeniowa. Wymieńmy jeszcze ogólnie przypadki, w których konieczny będzie jej wzrost. Pierwszym jest planowanie instalacji wielu, nowych urządzeń, maszyn itp. Drugim wybijanie bezpieczników. A ostatnim wymiana ogrzewania gazowego na elektryczne.