Co to jest moc przyłączeniowa?

PytaniaKategoria: InneCo to jest moc przyłączeniowa?
Róża zapytał 3 lata temu

Co to jest moc przyłączeniowa?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Wszystkie budynki, nie tylko mniejsze domy jednorodzinne, ale też szkoły, fabryki itp. są przyłączone do sieci elektrycznej. Mamy przecież XXI wiek, więc bez stałego dostępu do prądu nie ma życia i pracy. Należy jednak pamiętać, że każdy z obiektów różni się odpowiednio zaprojektowaną wielkością mocy przyłączeniowej.

Moc przyłączeniowa – definicja

Sprawdźmy zatem, co to jest moc przyłączeniowa. Okazuje się, że jest to maksymalna wartość mocy, jaką można pobrać z sieci. Oczywiście bez obaw, że pojawią się uszkodzenia całej instalacji czy jakiekolwiek przerwy w poborze energii elektrycznej.

Zdarza się jednak, że taką wartość przekroczymy. Co wtedy? Wówczas uruchomią się zamontowane w przyłączu zabezpieczenia. Nie będzie można korzystać z prądu, chyba że nastąpi wymiana zabezpieczenia. Dlatego warto w pewnych sytuacjach zwiększyć moc przyłączeniową.

Kiedy szczególnie przyda się wzrost mocy przyłączeniowej?

Wiemy już, co to jest moc przyłączeniowa. Wymieńmy jeszcze ogólnie przypadki, w których konieczny będzie jej wzrost. Pierwszym jest planowanie instalacji wielu, nowych urządzeń, maszyn itp. Drugim wybijanie bezpieczników. A ostatnim wymiana ogrzewania gazowego na elektryczne.