Co to jest kubatura domu?

PytaniaKategoria: 🏠 DomCo to jest kubatura domu?
Patrycja zapytał 3 lata temu

Co to jest kubatura domu?

1 odpowiedzi
Best Answer
Krzysztof Wieczorek Personel odpowiedział 3 lata temu

Wielu z nas zna określenia powierzchnia całkowita domu i powierzchnia użytkowa domu. Nie każdy jednak wie co to jest kubatura domu. Takie pojęcie pojawia się między innymi w planach architektonicznych budynku. Co to jest kubatura domu i jak ją obliczyć?
 
Kubatura to pojemność domu
Kubatura domu to nic innego jak jego pojemność. Oblicza się ją mnożąc szerokość, długość i wysokość wszystkich pomieszczeń domu. To tak zwana kubatura netto, podawana zawsze w metrach sześciennych. Do kubatury domu nie wlicza się powierzchni pod wystającymi daszkami czy ozdobami. Jest jednak jeden wyjątek od tej zasady. Do kubatury domu wlicza się także kubaturę balkonu lub balkonów. Oblicza się ją mnożąc szerokość, długość i wysokość balkonu, mierzoną do końca balkonowych barierek.
 
Kubatura brutto
Istnieje jeszcze pojęcie kubatury brutto. W przeciwieństwie do kubatury netto, to całkowita pojemność domu wraz ze ścianami. W przypadku parteru wysokość domu mierzy się od posadzki wyrównawczej gruntu do podłogi na stropie. Na piętrze zaś od podłogi do folii osłaniającej dach. Do kubatury brutto wilcza się również wszelkie przejścia i poddasza nieużytkowe. Także podaje się ją w metrach sześciennych.