Dom to nie tylko miejsce, do którego wracasz z pracy. Aby stworzyć przytulne gniazdko, trzeba się najpierw trochę napracować. W końcu ma to być przestrzeń, która sprzyja regeneracji i dobremu samopoczuciu. Dziś skupimy się więc na jakości powietrza w domu – w jaki sposób możesz zapewnić sobie stały dostęp do świeżego tlenu? Czy warto kupować urządzenia filtrujące powietrze? Jaka jest cena oczyszczacza powietrza i który najlepiej wybrać? Z tego artykułu poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania.
Zadbaj o każdy szczegół w swoim domu
Aby stworzyć wymarzony dom, potrzebujesz zdecydowanie więcej niż tylko odpowiedniego metrażu. Sprawdzona porównywarka kredytów hipotecznych pomoże ci znaleźć odpowiednie miejsce i dobrać ofertę dopasowaną do twoich potrzeb. Potem przychodzi pora na ściany, meble, dodatki… Mało kto jednak pamięta o pewnym aspekcie, który jest jednak jednym z najważniejszych. Mowa tu oczywiście o jakości powietrza.
Jak wybrać oczyszczacz powietrza? Co musisz wziąć pod uwagę?
Cena oczyszczacza powietrza to nie jedyny aspekt, który musisz wziąć pod uwagę. Nie oznacza to też wcale, że musisz kupić najdroższy. Podpowiemy ci, jak wybrać oczyszczacz powietrza dostosowany do twoich potrzeb. Na co należy zwrócić uwagę, aby zapewnić sobie i swoim domownikom czyste i zdrowie powietrze?
- Wydajność – sprawdź podaną na urządzeniu jednostkę m³/h. Powinno to być przynajmniej trzy razy tyle, ile wynosi całkowita objętość pomieszczenia, w którym chcesz go postawić. Uwzględnij tu nie tylko samą powierzchnię, ale też wysokość pomieszczeń;
- wielkość – jest to istotne szczególnie jeśli planujesz przenosić urządzenie pomiędzy kilkoma pokojami. Cena oczyszczaczy powietrza, które są nie tylko wydajne, lecz też mobilne, jest dosyć wysoka. Warto jednak dopłacić za estetycznie wykonany i ergonomiczny sprzęt;
- sposób filtracji – najlepiej, jeżeli będzie on kilkuetapowy. Więcej poziomów filtracji przekłada się bezpośrednio na lepszą jakość powietrza w domu;
- głośność pracy – chyba nikt nie ma zamiaru godzinami słyszeć mechanicznego buczenia. Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Poziom głośności pracy urządzenia w ciągu dnia nie powinien przekraczać 40 dB. Natomiast w nocy powinien być niższy niż 30 dB;
- wielkość usuwanych zanieczyszczeń – ta wartość powinna wynosić przynajmniej 0–0,3 μm;
- sposób sterowania – powinien być intuicyjny i ergonomiczny;
- energooszczędność – upewnij się, że twoje urządzenie przy maksymalnej wydajności nie przekracza 40 W. W przeciwnym razie cena oczyszczacza powietrza będzie tylko początkiem znacznych wydatków.
Oczyszczacz powietrza – jaki wybrać?
Oprócz przenośnego oczyszczacza powietrza polecamy też zakup sprawniejszej klimatyzacji. Jest to oczywiście większy wydatek, ale zdecydowanie wart każdej złotówki. Przykładowe ceny takich instalacji znajdziesz na przykład tutaj: https://dom.wp.pl/ile-kosztuje-klimatyzacja-do-domu-rodzaje-przyklady-ceny-6664002752498432a.
Dziś jednak skupimy się na nieco tańszym rozwiązaniu. Ceny oczyszczaczy powietrza na szczęście są znacznie przystępniejsze.
Przede wszystkim upewnij się, że wybrane przez ciebie urządzenie spełnia wszystkie wymienione wcześniej warunki. Warto zadbać też o funkcje dodatkowe takie jak jonizacja lub nawilżenie. Filtr z takimi dodatkami usunie z twojego otoczenia pleśń, grzyby, a nawet zarodki wirusów. Z kolei dodatkowe nawilżenie przydaje się szczególnie w sezonie grzewczym. Połączenie tych funkcji jest niesamowicie korzystne dla alergików i astmatyków.
Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Oto kilka polecanych przez nas modeli:
- Philips AC3854/50 – niecałe 3000 zł;
- Samsung AX34R3020WW – około 900 zł;
- oczyszczacze LIFAair lub Sharp – ceny zależą od modelu, ci producenci to jednak liderzy w branży oczyszczaczy powietrza;
- Xiaomi Mi Air Purifier 3H – 670 zł.
Pozostałe sposoby na oczyszczanie powietrza w twoim domu
Jeśli ceny oczyszczaczy powietrza wydają ci się nieco przesadzone, możesz zadbać o świeżość powietrza innymi sposobami. Mamy tu na myśli przede wszystkim odpowiednie wietrzenie i rośliny. Zieleń w domu nie tylko uspokaja umysł – pozwala też się wyciszyć i podnosi walor estetyczny pomieszczeń.
Istnieje wiele roślin, które zauważalnie poprawiają jakość powietrza w domu. To m.in. paprotka czy aloes. Nie tylko nie są drogie, ale przede wszystkim nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji. Inne przykłady naturalnych filtrów powietrza znajdziesz tutaj: https://oddychamzenergia.pl/rosliny-oczyszczajace-powietrze.
Oczywiście żadna zawartość doniczek nie może się równać z regularnym wietrzeniem. Koniecznie zapewnij odpowiednią cyrkulację powietrza w swoim domu. Rośliny powinny być jedynie dodatkiem. Niestety, skuteczność ich działania nie może się równać nawet z najsłabszą klimatyzacją ani niskiej ceny oczyszczaczem powietrza. Jeżeli zastanawiasz się pomiędzy tymi rozwiązaniami – zdecydowanie polecamy inwestycję w sprawniejszy mechanizm filtrujący powietrze w pomieszczeniach!
Żaden dom nie jest kompletny bez sprawnego systemu filtrowania powietrza. Świeże powietrze w domu zapewnia mieszkańcom zdrowie i optymalny poziom komfortu. Ceny oczyszczaczy powietrza wahają się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Jest to jednak cena, którą warto zapłacić za zdrowie swoje i swojej rodziny. Już nigdy nie będziesz musiał martwić się o roztocza, pleśń, smog ani wirusy!