mieszkanie w bloku

Mieszkanie/dom od dewelopera – co należy wiedzieć?

Kluczowe będzie to, aby dobrze przeanalizować swoje rzeczywiste potrzeby, preferencje i możliwości finansowe. Dużą popularnością cieszą się nieruchomości od dewelopera, bo można zaoszczędzić sporo czasu i często też pieniędzy. Trzeba jednak pamiętać o dopilnowaniu wszystkich kwestii prawnych i technicznych. 

Co należy mieć na uwadze w przypadku zakupu nieruchomości od dewelopera?

Osoby decydujące się na kupno mieszkania i domu muszą mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Jedna z nich będzie oczywiście umowa deweloperska na zakup nieruchomości. Umowa przedwstępna stanowi coś w rodzaju zabezpieczenia interesów nabywcy z deweloperem. Kluczowymi elementami w przypadku umowy są rachunek powierniczy, prawo do odstąpienia od umowy, obowiązki informacyjne, audyt lokalu przed podpisaniem ostatecznej umowy. Inwestor musi pamiętać o tym, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny mieszkania.

Ocena nieruchomości pod kątem wad fizycznych ma miejsce podczas odbioru technicznego nieruchomości. Odbywa się to po zakończeniu prac budowlanych, przed podpisaniem umowy, na mocy której zostanie przeniesiona własność. Trzeba jednak najpierw upewnić się, że wszystko zostało zbudowane zgodnie z przyjętym standardem technicznym. W przypadku wykrycia usterek deweloper jest zobowiązany do ich bezpłatnego usunięcia.  

Sprawdź: Odbiór mieszkania w Warszawie – Pewny Lokal

Na co powinno się zwracać uwagę? 

Podczas kupowania domu od dewelopera trzeba sprawdzić całą dokumentację, czyli m.in. umowę i standard wykończenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie oddanie dokumentów do weryfikacji prawnikowi. Ocenić trzeba również stan techniczny domu, otoczenie, poddasze, dach. Znaczenie ma prawidłowe działanie instalacji, drożność kanalizacji. Przyjrzeć należy się również księdze wieczystej.

Sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości to jedna z podstaw. Umowa końcowa, która przenosi własność, również powinna zostać dokładnie przeanalizowana przez prawnika. Pamiętać należy o zawarciu w niej gwarancji dewelopera na poszczególne elementy znajdujące się w budynku. 

Co ma znaczenie przy odbiorze mieszkania? 

Mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego są bardzo zróżnicowane pod wieloma względami. Ich zakup wiąże się z niemałymi kosztami, dlatego trzeba zawsze wszystko dokładnie sprawdzić, aby nie żałować potem swojej decyzji. Jednym z kluczowym etapów jest odbiór mieszkania/domu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zrobienie tego z pomocą specjalisty, który ma doświadczenie, odpowiednie kwalifikacje i zaplecze techniczne.

Odbiór domu z fachowcem to najlepsze rozwiązanie w przypadku zakupu nieruchomości w stanie deweloperskim i w trakcie budowy. Nie wystarczy polegać na sprawdzeniu obiektu przez inspektora nadzoru budowlanego, bo nie gwarantuje to tego, że dom został wybudowany zgodnie ze standardem. Odbiór mieszkania jest przeprowadzany po zakończeniu budowy. Podczas jego wykonywania mogą zostać wykryte rozmaite usterki. Sprawdzić powinno się okna i parapety, kąty w mieszkaniu, tynki, ściany, sufity, podłogi i wylewki, drzwi, mostki termiczne, balkon, instalacje. 

Dlaczego warto odbierać dom z fachowcem? 

Samodzielny odbiór mieszkania to niestety mocno ryzykowne rozwiązanie ze względu na to, że brak wiedzy i odpowiednich urządzeń sprzyja pominięciu wielu usterek i wad. Można jednak tego uniknąć, jeśli powierzy się to zadanie profesjonalnej firmie. Odbiór domu z fachowcem to gwarancja braku dodatkowych kosztów związanych z usuwaniem niedociągnięć ekipy remontowej. Deweloper zostanie zobligowany do ich usunięcia we własnym zakresie. Inżynier udzieli też wsparcia technicznego, nie dopuści do odrzucenia zgłoszonej wady przez dewelopera. Badanie termowizyjne za pomocą specjalnej kamery jest w stanie zweryfikować między innymi szczelność okien, niewidoczne ogniska korozji biologicznej, zacieki i zawilgocenia w ścianach.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *